MENU
zdravy-zivot

Známy moderátor Telerána prezradil: Mal som mŕtvicu, zmenila mi život k lepšiemu

Tomáš sa do
Tatier rád
vracia, spolu
s priateľkou
aj psíkom.
Zdravý život

Známy moderátor Telerána prezradil: Mal som mŕtvicu, zmenila mi život k lepšiemu

Kým kedysi fučal do kopca, dnes vybehne na vrcholy Tatier s radosťou. Tomáš Juríček (33) má dôvod na úsmev. Upchatá cieva v mozgu z neho spravila nového človeka.

Večne pozitívny, plný energie a s vyšportovanou postavou. Málokto by tušil, že známy moderátor Telerána Tomáš Juríček, sa musel popasovať so zdravotnými komplikáciami, ktoré si kedysi spájal len so seniormi. V 24 rokoch ho postihla cievna mozgová mŕtvica a prinútila ho úplne zmeniť životný štýl, a tiež prehodnotiť priority. A zmenil skutočne veľa, rozlúčil sa so 100-kilovou hmotnosťou, začal viac športovať a uvedomil si, že o svoje telo sa treba starať.

Čítajte aj:  29-ročný a porážka?! Záchranári nechceli veriť, vraj je dehydrovaný

Varovný signál

Mladý moderátor sa rozhovoril o svojej skúsenosti len nedávno, keď na instagramovom profile zverejnil fotku premeny, ktorú odštartovala cievna príhoda ešte z roku 2012. „Žiť nezdravo je nesmierne jednoduché. A zrazu vám to telo vráti. V dvadsiatich štyroch rokoch som dostal mozgovú mŕtvicu. Zrazu tých sto kíl hmoty leží v nemocnici. Všemožne sa snaží pohnúť nohou. Ale telo mu všetko to, čo mu robil za posledné roky, vracia,“ hovorí Tomáš o dni, ktorý mu od základov zatriasol životom.

Dnes už vie, že mal šťastie v nešťastí, pretože mnohé prípady cievnej mozgovej mŕtvice sa končia fatálne alebo s doživotnými následkami. Jeho príbeh, našťastie, dopadol dobre, no aby na všetko nezabudol, občas sa varovne ozve malíček.

Tvrdý náraz

Tomáš žil prirýchlo, tak ako žije množstvo vysokoškolákov. Po nociach študoval, občas žúroval a k tomu ešte stíhal prácu v regionálnom rádiu. „Keď sa obzriem späť, ťukám si na čelo, ako som mohol tak žiť. Lenže bol som mladý človek, ktorý myslí na kopu iných vecí, než by sa mal starať o svoje zdravie. Žiaľ, musel som to zažiť, aby som pochopil, že sa nedá stále fungovať na plný plyn a občas treba aj pribrzdiť.“

Spomína, že bol vždy aktívny človek, no keď prišiel na vysokú školu, zrazu sa to zmenilo. „Nevedel som si nájsť čas ani na bežný pohyb. Začalo sa to na mne prejavovať a dosiahol som priveľa kíl. Koledoval som si o to, aby mi telo ukázalo stopku,“ priznáva. Napriek tomu hovorí, že žil ako mnohí, a nevie si odpovedať na otázku, prečo sa to stalo práve jemu.

Príroda, a tiež
cestovanie.
S priateľkou
Anežkou
spoločne
spoznali
mnohé
exotické
krajiny,
napríklad
Vietnam.Príroda, a tiež
cestovanie.
S priateľkou
Anežkou
spoločne
spoznali
mnohé
exotické
krajiny,
napríklad
Vietnam.
Príroda, a tiež cestovanie. S priateľkou Anežkou spoločne spoznali mnohé exotické krajiny, napríklad Vietnam.
Zdroj: Archív T.J.

S priateľkou Anežkou spoznal mnohé exotické krajiny, napríklad Vietnam.

Prekvapivý verdikt

Bol to hektický deň. Schyľovalo sa ku skúškovému obdobiu a kvôli učeniu Tomáš spal o niečo menej ako predtým. Nič zvláštne, čo by malo nasvedčovať tomu, že sa čoskoro všetko zmení. „Možno som bol dlhšie pod stresom, predsa len, pracoval som a zároveň študoval. Prvé príznaky sa začali hlásiť v ľavom malíčku. Stratil som v ňom citlivosť. Vtedy som ešte netušil, že sú to varovné signály z mozgu.“

Postupne mu to však prešlo do nohy, v priebehu pár minút stratil cit v ľavej polovici tela. „Hovorím si, haló, čo sa deje, nemôžem s ňou hýbať. Som človek, ktorý ide k lekárovi na poslednú chvíľu. Ale vtedy som sa veľmi ponáhľal, pretože som vedel, že niečo nie je v poriadku.“ Tomáš sa ocitol v nemocnici, no ani tam spočiatku nevedeli určiť, čo statnému mladíkovi je.

Hľadali diagnózu

„Podľa príznakov, ktoré som lekárom opisoval, mali najskôr podozrenie, že šlo o záchvat spôsobený sklerózou multiplex. Musel som absolvovať rôzne vyšetrenia. Najnepríjemnejšie bolo odoberanie mozgovomiechového moku, z ktorého chceli zistiť, čo so mnou vlastne je. Týždeň som mal z toho neuveriteľné bolesti a závraty,“ spomína moderátor, ako mu hľadali diagnózu. Verdikt lekárov bol napokon prekvapivý, Tomáš prekonal cievnu mozgovú príhodu.

Niektorá z tepien v mozgu sa upchala a mozgové bunky prichádzali o drahocenný kyslík. Našťastie prišiel do nemocnice včas a dostal tam adekvátnu pomoc. „O cievnej mozgovej príhode som nemal žiadne informácie. Vedel som, že taká choroba existuje, ale bol som si istý, že je to len záležitosť seniorov. Vôbec som netušil, že sa niečo také môže stať aj mladému človeku.“

Tomáš žije po prekonaní mozgovej príhody už niekoľko rokov aktívny život. Tomáš žije po prekonaní mozgovej príhody už niekoľko rokov aktívny život.
Tomáš žije po prekonaní mozgovej príhody už niekoľko rokov aktívny život.
Zdroj: Archív T.J.

Po prekonaní cievnej mozgovej príhody Tomáš žije už niekoľko rokov aktívny život. ​Zdroj foto v texte: Archív T.J.

Všetko odznova

Tomáš bol skutočne unikát, pretože vo svojich 24 rokoch patril k rekordmanom, ktorých mozgová príhoda postihla. Našťastie u neho nemala rázny priebeh ako v iných prípadoch, a tak sa dokázal dostať do bežného života už po pár týždňoch. Drobné následky mu však ostali dodnes. „Malíček je v takom istom stave, ako bol vtedy. Ten divný pocit tam ostal, akurát že som si na to časom zvykol. Našťastie hrám na klavíri, vďaka čomu si ho pravidelne trénujem,“ prezrádza s úsmevom.

Horšie to však bolo s ľavou nohou. Keď sa prvýkrát v nemocnici postavil z postele, nevedel ju vôbec ovládať. Musel sa nanovo učiť koordinovať ju so zvyškom tela. Tomášovi to trvalo dlho, no postupne nohu rozhýbal. „Na kolieskových korčuliach však nejazdím dodnes. Nejde mi to ako predtým. No nemyslím si, že je to niečo, čo by som časom nezvládol opäť sa naučiť.“

Turistika s radosťou

Hoci sa noha Tomášovi občas ozve, hovorí, že je v pohode. Naučil sa s ňou chodiť, behať a vykonávať všetky ostatné športy a to je dôležité. Skúsenosť s mozgovou príhodou zmenila v jeho živote veľa a paradoxne ho priviedla späť k pohybu. „Uvedomil som si, že musím robiť niečo so svojou hmotnosťou. Zmenil som stravovacie návyky a začal behávať. Dodnes sa aktívne venujem crossfitu a veľmi mi to pomáha, aby som sa cítil dobre,“ uznáva, že nakoniec to všetko dopadlo dobre.

Tomáš sa zotavil a začal robiť veci, ktoré dovtedy nemohol. „Moja priateľka zbožňuje turistiku. Donútiť ma ísť na niekoľkohodinovú túru však bolo umenie. Trpel som pri tom. Dnes vybehneme na najrôznejšie tatranské štíty a s úsmevom spomíname, ako som kedysi pri tom funel.“ Priznáva, že sa mu asi musela stať taká zlá vec, aby prehodnotil svoj život. Dnes si ho užíva naplno – športuje, moderuje, cestuje a je otvorený všetkým možnostiam.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac

Mám obezitu. Ako mám upraviť stravu, aby som začal chudnúť?

Zmeniť treba postupne dve kľúčové veci – stravu a pohyb, konkrétne zmeniť množstvo, zloženie stravy, aj stravovacie návyky, a zvýšiť pohybovú aktivitu. Ak sa toto nastaví správne nebudete mať ani pocit, že by ste jedli málo. Váš kalorický príjem by mal byť na úrovni okolo 2000 kCal na deň. Na úvod vám pomôžu kalorické tabuľky. Skúste vynechať sladené nápoje, piť len čaj, minerálku a čistú vodu. Hlavné jedlo by ste na tanieri mali mať rozložené tak aby 1/2 taniera tvorila zelenina ideálne čerstvá, ¼ bielkoviny - mäso, alebo ryba, strukoviny, vajce či tvaroh, mliečne výrobky s obmedzeným množstvom tukov, ale bohaté na bielkoviny a ¼ by mala byť príloha – teda ryža, zemiaky, cestoviny. Dôležitá je pravidelnosť jedenia,  nenechajte sa vyhladovať, aby ste potom nekontrolovane nejedli. Tri hodiny pred spaním nejedzte. Pre niekoho je riešenie aj „intermitent fasting“, kedy si vyhradíte čas, ideálne 8 hodín, kedy budete jesť, napríklad od 10:00 do 18:00 hodiny. Čas si samozrejme vyhraďte podľa toho ako vám to vyhovuje.  Potom už nejete nič, pijete len vodu. Denne by ste mali prejsť 10 000 krokov, čo je tak 5 až 7 kilometrov. Počítať kroky vám pomôže aplikácia v mobile alebo fitnes náramok. Počas týždňa cvičte 150 minút strednou až vysokou intenzitou. Pomôže vám s tým aplikácia do mobilu  „Home workout“.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia