MENU
zdravy-zivot

Chcete schudnúť? Stačí sedem drobných zmien a príde úspech

Aj keď chudnete, môžete jesť chutné jedlo.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chcete schudnúť? Stačí sedem drobných zmien a príde úspech

Rozhodli ste sa zhodiť pár kilogramov, ale zatiaľ sa vám nedarí? Nepotrebujete zázračnú diétu, možno len stačí v životospráve zmeniť pár drobností. Čo sa oplatí zmeniť?

Počas chladných dní priberiete ľahšie. Zamračené počasie vás neláka von, ak navyše máte home office, väčšinu dňa strávite doma. Nástrah, ktoré na vás v pohodlí bytu čakajú, býva dosť a kilá idú nenápadne hore. Odštartujte zmenu, nemusí byť drastická. Niekedy sa stačí len zamyslieť, čo, koľko a kedy chrumkáte. Na drobnosti, ktoré vám môžu brániť pri úprave hmotnosti si posvietil portal woman.at.

Vsaďte na jednoduchosť

Uprednostňujte jednozložkové potraviny. Znie to komplikovane, ale princíp je jednoduchý. Nesústreďte sa na hotové polotovary, ale pripravte si jedlá z čerstvých potravín, ktoré neobsahujú množstvo rozličných prísad. Nekúpte si napríklad predmrazené rybie prsty s hranolkami, ale radšej si opečte rybie filé s varenými zemiakmi a pokrájajte si k nej čerstvú zeleninu. Ak nemáte čas variť, určite bez problémov nájdete aj dovoz jedla, ktoré je založené na rovnakej filozofii.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor