MENU
zdravy-zivot

Svetlá stolica aj tmavý moč. Varovné signály vážnej choroby neprehliadajte!

Rakovina pankreasu sa hlási aj tráviacimi ťažkosťami ako nadúvanie, plynatosť, pocit plnosti po jedle, pálenie záhy, hnačka, zápcha, nevoľnosť a zvracanie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Svetlá stolica aj tmavý moč. Varovné signály vážnej choroby neprehliadajte!

Jedna z najzákernejších rakovín je ťažko liečiteľná aj smrteľná, ak sa symptómy neodhalia včas. Rozvíja sa potichu a na začiatku je bez príznakov.

Rakovina pankreasu je ochorenie, pri ktorom pankreatické bunky nekontrolovateľne rastú a šíria sa do okolitých tkanív, následkom čoho vzniká zhubný nádor. Je to ťažko liečiteľná choroba, ak sa symptómy nepodchytia v skorom štádiu.

Obtiažna diagnostika

Nádor býva umiestnený za okolitými orgánmi a je ťažko prístupný. Rovnako metastázy sú veľmi malé a zložito sa diagnostikujú. Príznaky rakoviny pankreasu sa zvyčajne neprejavujú v počiatočných štádiách. Vo veľkej väčšine prípadov sa rozvinú až potom, čo rakovina pankreasu prepukne a začne sa šíriť.

Aj keď ide o rakovinu konkrétneho orgánu, príznaky sú nejasné a môžu sa zamieňať s tráviacimi a inými ochoreniami. O to horšie je potom ju diagnostikovať, a ľudia idú k lekárovi až v posledných štádiách, kedy sa šance na vyliečenie znižujú. Až 95% pacientov s touto rakovinou zomiera.

Varovné príznaky rakoviny pankreasu. Čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor