MENU
Zdravý život

Žltý vitamín proti viróze i rakovine: Dajte si denne kus tohto plodu a nebude chýbať

Proti rakovine

Dobrá správa teda je, že péčko možno nájsť takmer vo všetkých konzumných rastlinách. Ak však na vašom tanieri nemajú miesto, skôr či neskôr to pocítite v následkoch. Znižujete totiž ochranu tela pred voľnými radikálmi a riskujete aterosklerózu, mozgovú a srdcovú príhodu, Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu i predčasné starnutie. Nedostatok vitamínu P v potrave môže podľa niektorých štúdií viesť aj k rakovine hrubého čreva a konečníka. Neporadíte si ani náhradou bioflavonoidov v tabletkách.

Syntetický príjem tohto vitamínu má jeden nedostatok. Polyfenoly v potravinách často pôsobia v kombinácii s inými látkami obsiahnutými v potrave. Napríklad spomaľujú rýchlosť trávenia sacharidov a tlmia výkyvy glukózy. Ak však užijete výživový doplnok bez jedla, na tento parameter nemá žiadny vplyv,“ odporúča expertka namiesto tabletiek prijímať vitamín P z pestrej stravy. „Doplnky môžu mať navyše zmenenú biologickú dostupnosť a tiež odrádzať od konzumácie zdravej stravy v prospech zlej,“ uzatvára.

Netrávite jablká?

Denné odporúčané množstvo vitamínu P neexistuje. Nasýtite sa ho dosť v piatich porciách ovocia a zeleniny denne. Čím jasnejšie a farebnejšie, tým viac péčka majú. Bioflavonoidy v jablkách však môžu byť niekedy zodpovedné za to, že vám padnú ťažko. Predovšetkým, ak ich zjete veľa. „Vitamín P je vo vode rozpustný, preto jeho nadbytok telo vylúči močom. Prebytok môže spôsobovať problémy malým deťom, tehotným ženám alebo ľuďom citlivým na bioflavonoidy. Nadúvanie, bolesti žalúdka, kŕče, nevoľnosť až vracanie sú typické prejavy precitlivenosti,“ dodáva Petra Pavuková.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia