MENU
zdravy-zivot

Žltý vitamín proti viróze i rakovine: Dajte si denne kus tohto plodu a nebude chýbať

Spoznávacie znamenie je žltá a oranžová. Jete týchto farieb dostatok?
Zdravý život

Žltý vitamín proti viróze i rakovine: Dajte si denne kus tohto plodu a nebude chýbať

Bežnému smrteľníkovi nič nepovie. Pre zdravie a dlhší život je absolútne zásadný. Počuli ste už o péčku?

Najmä ak vás neodrádza farebné a rastlinné jedlo, konzumujete ho dostatok každý deň bez toho, aby ste o tom tušili. „Vitamín P spadá do skupiny vitamínov nazývaných bioflavonoidy. Pomenovanie sa odvodzuje od latinského slova flavus, čo znamená žltý. V rastlinách sú prítomné všade. Ide o najhojnejšie polyfenolické zlúčeniny v ľudskej strave. Zistilo sa, že majú mnoho výhodných účinkov,“ spresňuje na úvod nutričná špecialistka Ing. Petra Pavuková.

Od žltej po zelenú

Polyfenoly, kam patria flavonoidy, sa nachádzajú v rastlinných potravinách a nápojoch. Najmä v jablkách, citrusových plodoch, slivkách, v brokolici. Zdrojom vitamínu P je aj červené bobuľové ovocie ako maliny, ríbezle či brusnice,“ vymenúva odborníčka typické plody, ktoré vám prospejú. „Pozitívny vplyv má na srdce a cievy. Blahodarne účinkuje na ďasná a pomáha zastavovať ich krvácanie. Ako antioxidant chráni telo pred infekciami. Pôsobí preventívne aj proti žalúdočným vredom. Účinnosť zvýšite v kombinácii s vitamínom C. Existujú epidemiologické dôkazy, že strava s vysokým obsahom ovocia, zeleniny, nápojov bohatých na polyfenoly, ale aj kakaa, chráni pred rozvojom srdcovo-cievnych ochorení a cukrovky druhého typu,“ objasňuje Petra Pavuková.

Do šálky

Dobre ste čítali, je aj v kakau. Ak aj neholdujete ovociu v žiadnej forme alebo uprednostňujete sezónne, dosť péčka zjete v dobrej zeleninovej polievke alebo v iných zimných maškrtách. „Flavonoly sú podskupina flavonoidov, najrozšírenejšie sú v zelenine ako cibuľa, pór, kel, ružičkový kel, brokolica, fazuľa, bobule a jablká. Nachádzajú sa aj v zelených a bielych čajoch, v kakau, hrozne a v červenom víne. Flavónové zlúčeniny možno hojne nájsť v citrusových plodoch. Izoflavóny sa vysoko koncentrujú v sójových bôboch a sójových výrobkoch aj v strukovinách. K dobrým zdrojom flavónov okrem zeleru a petržlenu patria rôzne bylinky a paprika,“ rozširuje zoznam odborníčka a upokojuje:

Správne množstvo si zabezpečíte denným príjmom už len vašich obľúbených jabĺk. Ak si jedálny lístok priebežne spestríte citrusovými plodmi, ako je citrón, mandarínka či pomaranč, deficitu tohto vitamínu sa nemusíte báť.“

Farebná trojka

Najznámejšie vitamíny z péčkovej skupiny sú rutín, hesperidín a citrín. Naozaj s výnimočnými schopnosťami. „Rutín sa nachádza v mnohých typických rastlinách, ako je pohánka, jablká, čierny čaj a zelenina. Má protidoštičkové, antivírusové a antihypertenzívne vlastnosti. Podporuje aj pevnosť vlásočníc prepájajúcich žily a tepny. To je výsledok jeho vysokej aktivity v odstraňovaní voľných radikálov a antioxidačnej kapacity,“ konštatuje Petra Pavuková. „Hesperidín je bioflavonoid s veľkou koncentráciou v citrusových plodoch. Okrem známych výhod pre srdcovo-cievne funkcie, cukrovku druhého typu a protizápalové účinky nedávne štúdie preukázali viacnásobné výhody hesperidínu aj pre kožu vrátane hojenia rán a ochrany pred UV žiarením,“ dodáva odborníčka, čo sa oplatí zapamätať si do leta či cestou na svah.

Proti rakovine

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia