MENU
zdravy-zivot

Zlozvyky, ktoré vás môžu pripraviť o ZRAK. Dámy, veľký pozor na štvorku!

Ktoré zlozvyky škodia zraku?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zlozvyky, ktoré vás môžu pripraviť o ZRAK. Dámy, veľký pozor na štvorku!

Neustále pozeranie sa na obrazovku, stará maskara i fajčenie si môže vybrať svoju daň na zdraví očí. Zrak však ohrozujú aj ďalšie veci.

Zrak sa vám môže zhoršiť kedykoľvek. Príčiny zhoršeného videnia sú rôzne. Najčastejším vinníkom je pribúdajúci vek, genetické faktory a očné aj iné ochorenia, ako je napríklad cukrovka alebo roztrúsená skleróza. Ide o faktory, ktoré ovplyniť nevieme.

O zrak však môžu pripraviť aj drobnosti, ktoré každodenne prehliadame. Aj keď ide o maličkosti z dlhodobého hľadiska môžu mať na zrak fatálne dopady. Na čo si je dobr dať pozor?

1. Bez okuliarov

Oftalmológ Trevor Elmquist tvrdí, že pokožku si chránime opaľovacími krémami, ale na zdravie očí často zabúdame. Dlhodobé vystavenie očí slnku môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, od makulárnej degenerácie, šedého zákalu a glaukómu (zeleného zákalu) až po zvýšenú pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože.

Čo vás čaká v júli?Čo vás čaká v júli?
Zdroj: Shutterstock

Pri výbere slnečných okuliarov by ste určite nemali myslieť iba na to, ako vám pristanú. Nezabúdajte, že ich hlavnou úlohou je ochrániť oči pred škodlivým UV žiarením. Nosiť by ste ich nemali iba v lete. V zime pri jasnej oblohe, najmä v horských výškach, sa ich nosenie takisto odporúča.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor