MENU
zdravy-zivot

Odborník radí: Toto sú 4 piliere psychického zdravia. Myslite na ne?

Customer,Experience,Or,Human,Emotional,Concept.,Woman,Covered,Her,Face

Súvisiace témy

Zdravý život

Odborník radí: Toto sú 4 piliere psychického zdravia. Myslite na ne?

Schopnosť ľahko zvládať ťažké situácie je vlastnosť ako každá iná, dá sa vytrénovať. Prezradíme vám, ako na to.

Uplynulý rok priniesol množstvo zmien a ovplyvnil naše životy rôznymi spôsobmi, či už netradičným spojením rodinného a pracovného života, obavami o zdravie alebo starosťami o prácu. K tomu všetkému sa pridáva rastúce množstvo povinností a nekončiaci sa boj s koronou. Nič z toho nám nepridáva na nálade. Preto vám prinášame pár tipov, ako jednoduchými trikmi urobiť svoj život krajším a lepším.

„Osobná odolnosť nám umožňuje čeliť výzvam, ktoré nám do života vstupujú. Je to tiež schopnosť odraziť sa od dna a zabojovať. No aj tí najodolnejší potrebujú niekedy a niekde načerpať energiu,“ hovorí odborník na vzdelávanie PaedDr. Daniel Bacík. 

Psychicki odolňejší

Minulý rom sme sa všetci chtiac-nechtiac dostali pod ešte väčší tlak, na aký sme boli dovtedy zvyknutí a neostávalo nám nič iné ako mu čeliť. Ale aj v negatívnej situácii sa dá nájsť pozitívum. Aj takáto skúsenosť nás môže naučiť reagovať na neočakávané situácie a lepšie sa vyrovnať s výzvami, ktoré nám život prináša.

„Psychická odolnosť hrá rozhodujúcu úlohu v tom, ako sa vyrovnávame so stresom a prekážkami. Ak nie ste takí odolní, ako by ste chceli byť, môžete už teraz urobiť niekoľko jednoduchých vecí. Vďaka nim získate viac energie na skutočne dôležité veci, no tiež pozitívnejší pohľad na váš život,“ vysvetľuje Bacík.

1. Starajte sa o seba

Ak chcete, aby bol rok 2021 lepší, ako ten predošlý, je načase vrátiť sa na začiatok a postarať sa o seba. Starostlivosť o svoje duševné, no tiež fyzické zdravie je základ. Doprajte si dostatok kvalitného spánku, zdravú výživu, cvičte, udržiavajte sa v kondícii. Doprajte si však aj dostatok času na relaxáciu a vlastné koníčky. „Týmto spôsobom si zabezpečíte dostatok energie, ktorá je nevyhnutná pri čelení každodenným výzvam. Ak ste vyčerpaní, ľahko spadnete na dno,“ radí odborník.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor