MENU
zdravy-zivot

Ozval sa vám ŽLČNÍK? Prvá pomoc z prírody: TIETO bylinky vám uľavia

Harvesting,Herbs,,Flower,Tea,And,Honey,,Alternative,Medicine
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ozval sa vám ŽLČNÍK? Prvá pomoc z prírody: TIETO bylinky vám uľavia

Keď sa ozve žlčník, je dobré čo najrýchlejšie zasiahnuť. Pomôžu lieky, ale účinné bývajú aj byliny, ktorú fungujú aj ako prevencia. Žlčník upokoja a uľavia organizmu.

Kto zažil problémy so žlčníkom, potvrdí, že patria medzi tie najbolestivejšie. V mnohých prípadoch si za ne ale môžeme sami. Zápaly žlčníka spôsobuje predovšetkým prejedanie, nevhodné dráždivé potraviny a v neposlednom rade aj stres. 

Čo robí žlč? 

Žlč sa vytvára v pečeni a žlčník ju využíva ako zásobník. Po jedle potom žlč odteká prostredníctvom žlčovodov do tenkého čreva, kde pomáha s trávením tukov. Priemerne telo vytvorí okolo pollitra žlče denne. Keď sa ale nezdravo stravujeme, žlčník namáhame a ten sa potom hlási bolesťou. Neraz dochádza aj k veľmi bolestivým záchvatom, tvorbe žlčových kameňov a v krajnom prípade aj k poškodeniu funkcie celého žlčníka.

Keď sa ohlási

Pri problémoch so žlčníkom vám môže byť celkovo nevoľno, ste unavení, časté je aj silné pichanie aj bolesť pod pravým rebrom. Tá vystreľuje aj do chrbta a môže prejsť v kŕče i koliku.

Najlepším receptom ako sa vyhnúť viac alebo menej nepríjemným problémom so žlčníkom je opäť staré známe - všetko s mierou. Je potrebné dodržiavať zdravú životosprávu, neholdovat príliš mastným a vyprážaným jedlám a udržať si aj rozumnú váhu. Dôležité je ale predovšetkým obmedziť stres na minimum, pretože práve ten býva dosť často spúšťačom žlčníkových záchvatov.

Ak sa vám však problémy ohlásia, uľavte žlčníku a aspoň bylinkovým čajom, ktorý doslova prvou pomocou.

Bylinková zmes

  • 10 g - zemežlč
  • 15 g - rasce
  • 15 g - medovky
  • 20 g - borievky - vršky vetiev
  • 20 g - mäty priepornej
  • 20 g - materinej dúšky

Všetky miešajte v uvedenom pomere. Prelejte jednu čajovú lyžičku tejto zmesi šálkou vriacej vody, nechajte vylúhovať 5 minút a preceďte.

Ktoré bylinky ešte pomôžu? Čítajte ďalej...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor