MENU
zdravy-zivot

Žlčníková diéta odľahčí vaše trávenie a zníži aj cholesterol

Prečo žlčník bolí?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Žlčníková diéta odľahčí vaše trávenie a zníži aj cholesterol

Správnou stravou môžete predchádzať bolestivým žlčníkovým kameňom. Ktoré potraviny sú pre vás vhodné, a ktoré naopak škodia žlčníku?

Žlčník je dôležitý orgán tráviacej sústavy, ktorý zhromažďuje a následne vypudzuje žlč pri zvýšenej potrebe v procese trávenia tukov. Pri jeho poruchách dochádza k tvorbe žlčníkových kameňov - cholecystolitiáze. Je to zmes žlče, cholesterolu, vápnika a bilirubínu, ktoré upchávajú žlčníkové cesty. To vyvoláva bolesti brucha vystreľujúce do pravého podrebria a označuje sa ako žlčníkový záchvat.

Je to spôsobené tým, že žlčník sa snaží vytlačiť žlč, ale kamene blokujú jej odtok. Koliku môže sprevádzať aj nadúvanie, nevoľnosť alebo vracanie. Keď sú príznaky žlčníkových kameňov časté a najmä nepríjemné, odporúčaním lekárov je chirurgický zákrok na odstránenie žlčníka.

Rizikové faktory rozvoja žlčníkových kameňov

  • Ženy, u nich sa vyskytujú častejšie ako u mužov
  • Tehotné ženy
  • Nízkotučné a nárazové diéty
  • Starší ľudia na 60 rokov
  • Nadváha a obezita
  • Cirhóza
  • Cukrovka
  • Anémia
  • Vysoký cholesterol
  • Lieky

Ak ste už niekedy mali žlčníkové kamene a zažili záchvat, už ďalší dostať nechcete. Ale tomu sa môžete vyhnúť práve zmenou stravovania. Žlčníková diéta je vhodná pre všetkých, ktorí majú chronické ochorenie žlčníka a pankreasu, alebo iné tráviace problémy. Síce vás nevylieči, ale zlepšuje trávenie, nedráždi žlčník a udržuje zdravú hmotnosť, pretože aj nadváha a obezita prispievajú k tvorbe žlčníkových kameňov.

Potraviny, ktoré treba zaradiť pri žlčníkovej diéte nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor