MENU
zdravy-zivot

Žlčníková diéta odľahčí vaše trávenie a zníži aj cholesterol

Prečo žlčník bolí?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Žlčníková diéta odľahčí vaše trávenie a zníži aj cholesterol

Správnou stravou môžete predchádzať bolestivým žlčníkovým kameňom. Ktoré potraviny sú pre vás vhodné, a ktoré naopak škodia žlčníku?

Žlčník je dôležitý orgán tráviacej sústavy, ktorý zhromažďuje a následne vypudzuje žlč pri zvýšenej potrebe v procese trávenia tukov. Pri jeho poruchách dochádza k tvorbe žlčníkových kameňov - cholecystolitiáze. Je to zmes žlče, cholesterolu, vápnika a bilirubínu, ktoré upchávajú žlčníkové cesty. To vyvoláva bolesti brucha vystreľujúce do pravého podrebria a označuje sa ako žlčníkový záchvat.

Je to spôsobené tým, že žlčník sa snaží vytlačiť žlč, ale kamene blokujú jej odtok. Koliku môže sprevádzať aj nadúvanie, nevoľnosť alebo vracanie. Keď sú príznaky žlčníkových kameňov časté a najmä nepríjemné, odporúčaním lekárov je chirurgický zákrok na odstránenie žlčníka.

Rizikové faktory rozvoja žlčníkových kameňov

  • Ženy, u nich sa vyskytujú častejšie ako u mužov
  • Tehotné ženy
  • Nízkotučné a nárazové diéty
  • Starší ľudia na 60 rokov
  • Nadváha a obezita
  • Cirhóza
  • Cukrovka
  • Anémia
  • Vysoký cholesterol
  • Lieky

Ak ste už niekedy mali žlčníkové kamene a zažili záchvat, už ďalší dostať nechcete. Ale tomu sa môžete vyhnúť práve zmenou stravovania. Žlčníková diéta je vhodná pre všetkých, ktorí majú chronické ochorenie žlčníka a pankreasu, alebo iné tráviace problémy. Síce vás nevylieči, ale zlepšuje trávenie, nedráždi žlčník a udržuje zdravú hmotnosť, pretože aj nadváha a obezita prispievajú k tvorbe žlčníkových kameňov.

Potraviny, ktoré treba zaradiť pri žlčníkovej diéte nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor