MENU
zdravy-zivot

Zľakli ste sa svojho produktu na toalete? Môže hlásiť aj rakovinu!

Samotná stolica sa tvorí pri trávení potravy v črevách a pozostáva hlavne z nestrávených zložiek stravy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zľakli ste sa svojho produktu na toalete? Môže hlásiť aj rakovinu!

Asi to nebude téma každodenných rozhovorov, avšak vedieť viac o vlastnom tele, pohyboch čriev a výsledku na toalete, znamená poznať, čo zmeniť v strave a kedy utekať k doktorovi.

Zmeny farby a konzistencie stolice sú častokrát spôsobené stravou a sú úplne neškodné. Niekedy však môžu počas vyprázdňovania ukázať aj náznak choroby a treba spozornieť. Naučte sa s nami, aký význam má konkrétna farba a konzistencia stolice a vyhnite sa vážnejším zdravotným komplikáciám.

Samotná stolica sa tvorí pri trávení potravy v črevách a pozostáva hlavne z nestrávených zložiek stravy, ako je vláknina a voda v rôznych pomeroch. Okrem toho sa v stolici zdravých ľudí nachádzajú baktérie normálnej črevnej flóry, odmietnuté bunky črevnej sliznice, tráviace sekréty a hlieny.

Frekvencia stolice sa líši od človeka k človeku, ale za normálnu frekvenciu je považovaná stolica trikrát denne až trikrát týždenne. Ak sa tak deje menej ako trikrát do týždňa, ide o zápchu. Na druhej strane príliš časté vyprázdňovanie nemusí hneď značiť chorobu, aj keď ide podľa tabuľky o hnačku.

Množstvo stolice závisí od množstva prijatej potravy, píše nemecký server Gesundheit. Normálne denné množstvo stolice je 100 až 200 gramov denne. Avšak pri vysokom prijme vlákniny, ako je to napríklad u vegetariánov, sa môže množstvo stolice zvýšiť až na 1000g. Spozornieť treba pri bežnom množstve prijatej potravy a zvýšenom množstve stolice. Vtedy môže ísť o poruchu trávenia, napríklad o ochorenie pankreasu. Varovným signálom je zapáchajúca a mastne lesklá stolica.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor