MENU
zdravy-zivot

Žiť HYGGE: 10 tajomstiev šťastia Severanov obohatí aj vás. Inšpirujte sa!

Sú zdraví, majú skvelý sociálny život, nízku kriminalitu a na chladné počasie severské národy vonkoncom nefrflú.
Zdravý život

Žiť HYGGE: 10 tajomstiev šťastia Severanov obohatí aj vás. Inšpirujte sa!

Spôsob ich života je predurčený na spokojnosť a z niektorých ich zaužívaných zvykov by sme si naozaj mali vziať príklad.

Neexistuje doslovný preklad tohto slova, ktoré znie ako "hoo-ga". Popisuje príjemné pocity útulnosti, radosti z dobrých vecí v živote, v spoločnosti dobrých ľudí. Nórska spisovateľka Signe Johansen si urobila kompletný "Hyggeprieskum", ktorý zhrnula a knižne vypublikovala. Predstavíme vám 10 kľúčových bodov, na ktorých sa severské šťastie zakladá.

Sledujte Varovanie Stephena Hawkinga: Zabíja vás najvážnejší problém storočia 

Vzory zdravého života 

Muži vo Švédsku sa dožívajú priemerne 80,7 roka. Ženy až 84. Prieskum zameraný na vedúcich pracovníkov z 36 krajín v roku 2010 odhalil, že Švédi, Dáni a Fíni podliehajú stresu najmenej, pričom ich produktivita je vysoká. Čo robia inak ako my

1. Pohyb na čerstvom vzduchu

Vymeňte telocvičňu a fitko za prírodu! Niekoľko štúdií ukázalo, že ľudia, ktorí cvičia vonku sú schopní lepšie zvládať každodennú rutinu a spaľujú tiež o 10% viac kalórií ako pri rovnakom pohybe vo vnútri.

2. Myseľ si vyčistite v lese!

Obľúbenou zábavou v Škandinávii je lov. Celé dni strávia vyčkávaním, premýšľaním, často aj sami so sebou v prostredí lesov, ktoré podľa výskumov znižuje hladinu stresu, zvyšuje energiu a ventiluje pocity hnevu.  Ku zbaveniu sa zlej energie samozrejme nepotrebujete zbrojný preukaz a povolenie. Stačí sa vybrať na prechádzku a započúvať sa do zvukov prírody lesa. Určite sa nejaký nájde aj vo vašom okolí. 

3. Hlavne s radosťou 

Severania cvičia pre pocit radosti, endorfíny, ktoré sa pri fyzickom výkone vyplavujú. Všetko robia s potešením, nie nasilu a ako za trest. Stačí si nájsť pohyb, ktorý pre vás nebude fuška, ale budete si ho užívať. Aj v zime máte niekoľko možností. Môžete sa ísť korčuľovať, bežkovať, alebo sa len tak prechádzať keď na zamrznuté lístie zasvieti slnečné svetlo a opadané stromy vrhnú tiene na chodníky. Čerstvý vzduch pôsobí zázračne. 

4. Po práci spolu

Na spoločnom stolovaní po dni plnom povinností si Škandinávci naozaj dávajú záležať a rodinná večera je pre nich "posvätným" zvykom. Pracovný týždeň na plný úväzok trvá napríklad vo Švédsku 37,5 hodín a iba jedno percento zamestnancov v krajine pracuje nadčas, čo však neuberá na ich produktivite a ekonomickej stabilite. Severania si dávajú pozor, aby mali pracovný a súkromný život vyvážený a chránili sa pred stresom, ktorý sa v súčasnosti považuje za jeden z hlavných spúšťačov 
závažných ochorení. 

Čítajte: Šťastie prichádza s vyšším vekom. Peniaze rolu nehrajú. Čím to je? 

5. Fika: Čas na kávu 

Švédi patria medzi najväčších spotrebiteľov kávy na svete a hneď za nimi nasledujú Fíni. Urobia si prestávku, sadnú si, zastavia sa a šálku si vychutnávajú. K tomu si doprajú sladký škoricový koláč a užívajú si siestu zvanú "fika", ktorá je podľa nich esenciou celého Hygge štýlu. 

6. Cholesterol v pohode

Kým náš národ sa borí v mori alarmujúcich správ o vysokom cholesterole, škandinávska kuchyňa mu nedáva najmenšiu šancu: Čerstvé ryby trikrát týždenne, celozrnné produkty, koreňová zelenina a sezónne ovocie z miestnych fariem, najmä jablká a slivky, ktoré hladinu zlého cholesterolu optimalizujú.

7. Keď si dopriať, tak bez výčitiek 

Či sa stravujú zdravo alebo si dovolia nejaký ten prehrešok, hlavne bez pocitu viny. Bolo dokázané, že práve ten vám na hmotnosti iba pridá. Ako je to možné? Ruka v ruke s ním ide stres a hormón kortizol len podporí ukladanie tukových zásob. Severské národy nepovedia "nie" ani slaninke, pivu a škoricovému pečivu. Vo svetovom rebríčku v počte obéznych sú tieto tri národy na jeho chvoste. 

8. S malým "ALE"

Štúdie dokázali, že zákazy sladkostí od detstva vedú k prejedaniu sa v dospelosti. Škandinávci majú vo výchove zaužívanú "sobotňajšiu lordagsgodis". Deti v tento deň dostanú balíček sladkostí, ktorý si môžu zjesť alebo si ho rozvrhnúť na celý týždeň. Viac si nepýtajú. 

Česká vláda zakročila proti detskej obezite. Schválila pamlskovú vyhlášku 

9. Aperitív a spev 

Pred jedlom si doprajú aquavit, bylinný korenistý alkoholický nápoj, ktorého hlavnou zložkou je rasca. Pri jeho pití je zvykom spievať. Vedci v Göteborgu zistili, že spev má podobné účinky ako joga. Synchronizovanie tepu s dychom priaznivo vplýva na zdravie srdca i pľúc.   

FOTO: Po stopách Santa Clausa, naprieč krajinami ľadového severu 

10. Šťastná časť sveta

Je to fakt. Severské krajiny sú oficiálne najšťastnejšie. V tomto roku je aj naďalej svetovou jednotkou Dánsko, hneď po nich nasledujú Fíni.  Viac sa dočítate TU!

Už žiadne výhovorky a vaše predsavzatia nech sa zmenia na trvalé životné zmeny, tak do toho! 

Žiť HYGGE: 10 tajomstiev šťastia Severanov obohatí aj vás. Inšpirujte sa!Žiť HYGGE: 10 tajomstiev šťastia Severanov obohatí aj vás. Inšpirujte sa!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri erekcii ma veľmi štípe v úde, čo by to mohlo byť?

Môže to byť všeličo. Môj tip je ale frenulum breve – krátka uzdička predkožky. Jednoducho taká narástla. Niekedy sa stane, že sa pri styku natrhne. V hĺbke prebieha malá tepna, ktorá môže silno krvácať a partnerov poriadne vydesiť. Liečba je operačná – výkon sa nazýva frenuloplastika. Operujeme v miestnom znecitlivení, uzdičku nastrihneme a ranku zašijeme vstrebateľným stehom.

čítať viac

Vylučuje sa pitie zeleného čaju s nejakými liekmi?

Hoci má zelený čaj veľa blahodarných účinkov, jeho konzumácia nie je vhodná pre všetkých. Vaše lieky patria me dzi antiarytmiká, a preto pre vás zelený čaj nie je vhodný. Nemal by sa konzumovať ani pri užívaní liekov určených na zníženie tlaku, riedenie krvi alebo pri liekoch na liečbu alergie a depresie. Ak sa zeleného čaju nechcete vzdať, nemali by ste ho piť minimálne 4 hodiny pred užitím vášho lieku a po ňom. Zároveň ovplyvňuje aj vstrebávanie železa, preto sa ho neodporúča piť súčasne pri jedle alebo tesne po jedle. Opatrný treba byť nielen pri konzumácii zeleného čaju, ale aj pri niektorých ovocných šťavách najmä z jablka, pomaranča, grape fruitu alebo brusníc, pretože tiež ovplyvňujú metabolizmus liekov a následne ich účinok. 

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor