MENU
zdravy-zivot

Keď sa maternica zahryzne do vaječníkov: Nepríjemná endometrióza bez liečby nezmizne

Silné bolesti v podbrušku nikdy nepodceňujte.

Súvisiace témy

Zdravý život

Keď sa maternica zahryzne do vaječníkov: Nepríjemná endometrióza bez liečby nezmizne

Keď mi po operácii povedali, že mám endometriózu, chcelo sa mi smiať od šťastia. Potvrdili, že nie som hypochonder, hovorí Ivana, ktorá trpela neznesiteľnými bolesťami brucha.

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa sliznica maternice nenachádza iba v dutine maternice, ale jej ložiská sa zatúlajú aj na miesta, kam nepatria. Na vaječníky, do vajíčkovodov, ale často sa objavia aj v močovom mechúre, obličkách či v črevnom trakte. Ako sa tam dostanú? „Najvnútornejšia vrstva maternice, endometrium, podlieha vplyvu menštruačného cyklu ženy,“ tvrdí gynekológ MUDr. Ľubomír Divéky, PhD. „Po ovulácii účinkom hormónov narastá a hrubne, pripravuje sa tak na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak nenastane, nadbytočná sliznica sa odplaví vo forme menštruačnej krvi. Občas však jej bunky putujú inam.“

Presné príčiny vzniku ochorenia nie sú známe. „Ukázalo sa, že mnohé pacientky s endometriózou mali poruchu na desiatom chromozóme. Neznamená to však, že chorobu automaticky zdedí dcéra po matke,“ vysvetľuje odborník.

Živí ich estrogén

Na počiatku ochorenia môže stáť aj zvláštne správanie periódy. Niekedy sa menštruačná krv aj s bunkami sliznice maternice síce dostáva cez pošvu von, ale časť putuje opačným smerom a cez vajíčkovody sa dostáva do brušnej dutiny. Kúsky endometria sa potom môžu „nalepiť“ tam, kde sa práve nachádzajú.

Stať sa to môže aj ženám, ktoré krvácajú aj každé dva-tri týždne alebo mávajú pohlavný styk počas menzesu. „Nezriedka je za endometriózou oslabená imunita,“ objasňuje gynekológ. Podľa novších poznatkov je spúšťacím faktorom choroby aj zhoršujúce sa životné prostredie, hlavne pôsobenie polychlórovaných bifenylov a dioxínov.

Pri vzniku nechcených sliznicových zhlukov obrovskú úlohu zohráva pohlavný hormón estrogén. Bez neho by nerástli a nemnožili sa. „Dnešné ženy sú pod estrogénovým vplyvom dlhšie než ich predchodkyne. Menštruovať začínajú o niekoľko rokov skôr, majú menej detí a pre lepšiu životosprávu sa odďaľuje obdobie prechodu,“ uvádza odborník.

Pozor na bolesti pri sexe

Choroba sa občas správa ako tichý nepriateľ a žena o nej ani len netuší. Lekári ju vtedy objavia náhodou, pri operácii slepého čreva alebo žlčníka. Rastúce zhluky sliznice maternice však o sebe zväčša dávajú vedieť radom nepríjemných ťažkostí. Najmä neznesiteľnými kŕčmi, ktoré zrazu začnú sprevádzať menštruáciu, hoci roky bola takmer bezbolestná. Nemávnite nad tým rukou, nemusí ísť len o dôsledok prechladnutia.

Pre endometriózu býva typické, že bolesti sa zhoršujú najmä na tretí až štvrtý deň periódy. Na ochorenie musíme myslieť aj vtedy, ak sa žena sťažuje na opakovanú bolestivosť v oblasti vaječníkov, maternice či krížov,“ rozpráva lekár. Choroba je však veľmi nevyspytateľná. Niekedy sa prejavuje príznakmi, pri ktorých by vám ani nenapadlo myslieť práve na ňu. Nemálo žien nebolieva podbrušie, ale žalúdok, iné mávajú problémy pri ovulácii, po športovaní alebo pri zmene počasia. Znepríjemňujú vám život bolesti počas milovania, hoci ste nezmenili polohu? Aj to býva príznačné pre túto diagnózu.

Žena ich však nepociťuje v pošve, skôr v oblasti maternice alebo vaječníkov. Ak je choroba v pokročilom štádiu, pacientka už má bolesti neprestajne. Ložiská endometriózy vtedy už pravdepodobne vážne poškodili tkanivo orgánu. Keď sa nachádzajú v črevnom trakte, môžu zaviniť až nepriechodnosť čreva, ktorú treba okamžite operovať. Chcel by som ženy vystríhať. Hoci často vydržia veľa, podozrivé ťažkosti nesmú podceňovať. Pri roky neliečenej endometrióze by sa to mohlo skončiť zle. Sliznica prichytená mimo maternice sa totiž správa rovnako, ako keby bola v nej.

Počas menštruácie jemne krváca a krv v brušnej dutine sa neskôr správa doslova ako lepidlo. Vajíčkovody, vaječníky, maternicu či kľučky čreva môže po čase zlepiť do obrovskej masy. Vtedy už ide o vážny stav, ktorý sa ťažko napráva. Ak je to ešte možné, žene operačne odstránime chorobné ložiská a často aj väčšinu pohlavných orgánov. Tieto prípady sa však častejšie objavovali v minulosti, dnes sú už zriedkavé,“ hovorí MUDr. Divéky.

Ako ju zistia? 

O endometrióze lekári vedia už mnoho desaťročí. Napriek technickému pokroku trvá neraz dlho, kým ju odhalia. „Máme síce ultrazvuk a magnetickú rezonanciu, no pri vyšetreniach ešte stále nevidíme ložiská malé ako špendlíková hlavička. Rozoznávame až väčšie zhluky sliznice maternice. Rozvinutejšiu formu choroby môže lekár pri vyšetrení objaviť aj na základe menej pohyblivej maternice alebo bolestivej gynekologickej prehliadky. O tom, že sa sliznica maternice ‚zahryzla‘ do vaječníkov, svedčia takzvané čokoládové cysty naplnené krvou. Sú veľmi bolestivé a nikdy samovoľne nezmiznú. Odstrániť ich treba vždy operačne. Pacientke s podozrivými príznakmi by lekár mal urobiť krvné testy.

Pri chorobe sa niekedy zvýšia biele krvinky, no stúpnuť môže aj hodnota onkomarkera, ktorý sa vzťahuje na pohlavné orgány. Ak má žena všetky vyšetrenia v poriadku a aj tak ju trápia bolesti, musí podstúpiť laparoskopiu, operačný zákrok, pri ktorom gynekológ pomocou kamery cez malé otvory skontroluje brušnú dutinu. Je to najobjektívnejšie vyšetrenie, ktoré chorobu zaručene potvrdí alebo vyvráti,“ vysvetľuje lekár.

Bez operácie to nejde 

Ak má gynekológ takmer stopercentnú istotu, že máte endometriózu, treba operovať. „Je to nevyhnutné. Ak totiž lekár objaví čiastočky sliznice maternice mimo nej, môže ich okamžite odstrániť. Buď ich pomocou špeciálneho prístroja spáli, alebo zničí laserom. Ten sa môže použiť pri postihnutí vaječníkov, maternice, no nie pri črevách. Obe metódy sú však rovnako účinné,“ priznáva doktor.

Na operáciu nadväzuje hormonálna liečba. Zlikviduje bunky sliznice maternice, ktoré na nevhodnom mieste mohli zostať, lebo ich pri laparoskopii ešte nebolo vidieť. „Existuje niekoľko druhov terapie a volím ju podľa stupňa ochorenia. Pri ľahšom postihu dávame žene na štyri až šesť mesiacov antikoncepciu, ktorú užíva bez prestávky na menštruáciu. Ak nekrváca, sliznica maternice nemá šancu preniesť sa na nevhodné miesta.

Keď operácia potvrdí ťažší stupeň choroby, ktorý charakterizujú rozsiahlejšie niekoľkocentimetrové ložiská, pacientka dostáva hormonálne injekcie. Najnovším prírastkom v liečbe ťažšieho stupňa endometriózy sú lieky, ktoré zabránia produkovaniu estrogénu priamo vo vaječníkoch. Sú potrebné len v prípade, že žiadna iná terapia nezabrala a choroba sa opäť rozvíja. V mojej praxi som ich zatiaľ nemusel použiť,“ tvrdí odborník.

Prevencia neexistuje 

Prevencia pri tomto ochorení vlastne neexistuje, odporúčať môžem iba pohyb. Najlepšie sú na tom ženy, ktoré pravidelne športujú, no nie vrcholovo. Treba tiež chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky, aspoň raz za pol roka. Ak je to možné, pacientka by mala po vyliečení čo najskôr otehotnieť. Gravidita a dojčenie bránia rastu nevhodných ložísk sliznice mimo maternice,“ radí gynekológ.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor