MENU
zdravy-zivot

Zinok sa v tele takmer neukladá. Ako si ho môžete doplniť?

Dôležité minerály nenájdete len v ovocí a zelenine.
Zdravý život

Zinok sa v tele takmer neukladá. Ako si ho môžete doplniť?

Pri skladbe jedálneho lístka sa oplatí myslieť aj na tento dôležitý stopový prvok. Viete, v čom sa nachádza najviac zinku?

Viete, v ktorých potravinách je najviac zinku a prečo sú vhodnejšie jeho živočíšne zdroje? Zinok sa v tele takmer vôbec neukladá a organizmus si ho ani nevytvára, preto je veľmi dôležitý jeho prísun zvonka. Oplatí sa siahnuť na výživové doplnky?

Na ovocie sa nespoliehajte

„Zinok je koncentrovaný vo svaloch, v kostiach, koži a vo vnútornostiach, jeho najlepším zdrojom sú potraviny s vysokým obsahom bielkovín, napríklad mäso vrátane hydiny a rýb,“ približuje výživová poradkyňa Katarína Grich. V ovocí a zelenine je zinok prítomný len v malých množstvách. Ešte viac ho znižuje používanie umelých hnojív, pesticídov a herbicídov pri pestovaní.“ Zinok, ktorý prijmete stravou, sa lepšie vstrebáva, ak jedlo pred konzumáciou tepelne upravíte.Za dobrý zdroj považuje odborníčka bylinky, ide napríklad o bazalku, tymian, rozmarín, estragón alebo rascu. Pokojne ich môžete aj piť vo forme čaju.

Potrebujete doplnky?

Z rastlinných zdrojov sa však zinok vstrebáva horšie ako zo živočíšnych. Môžu za to takzvané fytáty, ktoré sa vo väčšej miere skrývajú v obilninách či strukovinách. V čase viróz sa určite oplatí siahnuť po výživových doplnkoch. Už malé množstvo zinku, ktoré pridáte do stravy podporuje imunitnú reakciu pri respiračných či iných zápalových ochoreniach. Často sa kombinuje napríklad s vitamínom C.

Oplatí sa ho kombinovať

„Pre ľahšie vstrebávanie a zníženie podráždenia žalúdka je lepšie uprednostniť acetát, citrát alebo aspartát zinku. Na podporu liečby virózy a prechladnutia sú vhodnejšie kapsuly, ktoré obsahujú glukonát alebo glycitát zinku,“ radí výživová poradkyňa Katarína Grich. Vhodné je súčasné užívanie s kyselinou listovou, meďou, so železom, s vápnikom, chrómom a horčíkom. V tomto prípade však zachovajte medzi jednotlivými prípravkami aspoň dvojhodinový odstup. V dlhodobom preventívnom užívaní zinku virológovia v súčasnosti nevidia jednoznačný prínos.

V ktorých prírodných zdrojoch nájdete zinok?

Ideálne sú:

  • hovädzie, bravčové a hydinové mäso, v tmavom ho je však viac
  • pečeň
  • vajíčka
  • ustrice

Vhodné sú aj?

  • syry
  • strukoviny, najmä šošovica a hrach
  • paraorechy
  • mandle
  • pšeničné klíčky

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor