MENU
zdravy-zivot

Zinok pozitívne vplýva nielen na ženskú krásu

Ilustračné foto.
Zdravý život

Zinok pozitívne vplýva nielen na ženskú krásu

Zinok je dôležitý stopový prvok, minerál a antioxidant s protizápalovými účinkami. Podporuje zdravý imunitný systém, pomáha k skráteniu trvania chrípky a zmierňuje jej príznaky.

Taktiež prispieva k zdravej pokožke, vlasom či nechtom. Nedostatok zinku v tele vedia ženy na svojom tele voľným okom odpozorovať. Suchosť kože a problematická pleť, lámavosť vlasov a nechtov, ale napríklad aj zhoršená hojivosť rán či únava sú najčastejšími príznakmi nedostatku zinku v organizme.

Krása aj zdravie
Zinok, nevyhnutný pre správne fungovanie ľudského organizmu, sa v tele nachádza predovšetkým v kostiach, svaloch, koži, očiach či obličkách. Okrem týchto orgánov ho však potrebuje každá bunka nášho tela, pretože má zásadný vplyv na rast, zažívanie, činnosť mozgu či rozmnožovanie. Jeho pozitívny účinok na zdravé vlasy, nechty či pleť sú pridanou, i keď nemenej dôležitou vlastnosťou, ktorú ocenia najmä ženy. Zinok nielenže pomáha proti nadmernej suchosti pokožky, podporuje jej zdravý stav, ale pomáha aj pri niektorých kožných problémoch ako napríklad akné, psoriáza či herpes. Nedostatok zinku u žien negatívne ovplyvňuje napríklad aj menštruačný cyklus.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Zdroj: Adelle Davis®

Zinok je známy aj ako minerál na nervy. Ak nám v tele chýba, môže sa to prejaviť depresiami, zvýšenou únavou a zníženou koncentráciou. U mužov zinok zohráva dôležitú funkciu pre správne fungovanie pohlavnej sústavy, keďže ovplyvňuje tvorbu spermií a vplýva tak na mužskú plodnosť.

Kde všade zinok nájdeme?
Zinok sa v najväčšom zastúpení nachádza najmä v mäse - hovädzom, kuracom, teľacom, ale napríklad aj v bravčovej pečienke či vnútornostiach. Podiel tohto vzácneho stopového prvku nájdeme aj v listovej zelenine, kukurici, brokolici, karfiole a v šampiňónoch. Môžeme ho však získať aj z mlieka, mliečnych výrobkov, vajec alebo napríklad z horkej čokolády. Zinok vieme nášmu telu dodať aj prostredníctvom vitamínov. Najväčším nedostatkom bežných foriem vitamínov a iných doplnkov výživy, ako sú tabletky, prášky alebo nápoje, je, že sa prevažná časť samotného doplnku výživy znehodnotí už v tráviacej sústave a na miesto určenia v našom tele sa dostane iba malá časť množstva uvedeného na obale výživového doplnku.

Tento problém vedci vyriešili vyvinutím lipozomálnej formy vitamínov. Tá má na rozdiel od bežných foriem až šesťkrát vyššiu vstrebateľnosť. Lipozomálne vitamíny tak telo nevylúči, ale veľkú časť z nich organizmus využije. V krvi sa zinok uvoľňuje postupne niekoľko hodín po podaní a je šetrný aj k tráviacemu traktu.

Ako ho správne užívať
Denná odporúčaná dávka u dospelého človeka je 15 mg. U tehotných žien je to 20mg, pretože zinok je nesmierne dôležitý pre správny vývoj plodu. Samostatná kategória sú športovci. U nich je denná odporúčaná dávka vyššia a to približne 25-30 mg. Odporúčané denné dávky zinku treba dodržiavať. Nadbytok zinku v tele môže spôsobiť zažívacie ťažkosti a pri vyššom prebytku, ktorý by pretrvával dlhšie, môže priniesť aj problémy so svalstvom alebo obličkami.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.
Zdroj: Adelle Davis®

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia