MENU
zdravy-zivot

V zime ho strácate. Nedostatok tohto vitamínu spustí psychickú chorobu!

Od nedostatku vitamínu D k schizofrénii. Prečo by nemal tento vitamín chýbať?

Súvisiace témy

Zdravý život

V zime ho strácate. Nedostatok tohto vitamínu spustí psychickú chorobu!

Vedci prišli na zaujímavé zistenie, slnečný vitamín a duševné problémy spolu súvisia.

Presné príčiny schizofrénie sú nateraz tajomstvom, lenže nový dánsky výskum odhalil zaujímavú stopu dôležitú k jeho pochopeniu. Dlhodobá štúdia s takmer tromi tisíckami mladých ľudí potvrdila súvislosť medzi nedostatkom vitamínu D pri narodení a rozvojom schizofrénie počas života.

Málo vápnika

Schizofrénia je zradná v tom, že sa začne zväčša prejavovať až okolo 15. roku. Neurológovia predpokladajú, že túto vážnu psychickú chorobu spúšťajú hormóny, no jej vznik začína už v maternici. Veda zistila, že schizofrénia má aj genetický predpoklad, ale na to, aby sa prejavila, sú potrebné niektoré ďalšie faktory. Jedným z nich môže byť vitamín D, zistili v najnovšom výskume Dáni.

Čítajte aj: Novinka! Mobilná appka vás upozorní na psychickú chorobu

Zle pochopená

Vitamín D je životne dôležitý pre absorpciu vápnika v kostiach a jeho nedostatok môže viesť k poruchám ako je osteoporóza a rachitída, čiže inak nazvaná krivica. Na základe najnovších zistení sa zdá, že tento vitamín môže hrať dôležitú úlohu pri rozvoji schizofrénie. „Schizofrénia je skupina zle pochopených porúch mozgu charakterizovaných príznakmi, ako sú halucinácie, bludy a kognitívne poruchy,“ povedal psychiater John McGrath z Brain Institute v Austrálii a zároveň profesor Aarhuskej univerzity v Dánsku. „Nová štúdia ukazuje, že vo veľkej vzorke dánskych detí má až 44% vyššie riziko vzniku schizofrénie, ak mali pri narodení nedostatok vitamínu D,” vysvetľuje uznávaný psychiater.

 ► Pravda o vitamína D - prečo vám nesmie chýbať?  

Déčko v krvi

Vedci na výskum využili databázu zdravotných anonymných informácií dánskeho národného registra. Zamerali sa na mladých ľudí narodených v rokoch 1981 až 2001, ktorým bola diagnostikovaná schizofrénia. Pozreli na koncentráciu vitamínu D vo vzorkách krvi odobratých v čase ich narodenia. Potom porovnali tieto hodnoty so zdravými ľuďmi a vyšiel im jasný nepomer - vitamín D by mohol predstavovať až 8 percent prípadov schizofrénie v Dánsku, povedali vedci. Rozdiely videli aj medzi ľuďmi, ktorí sa narodili v letných alebo v zimných mesiacoch. Nedostatok slnečného žiarenia znamená nedostatok vitamínu D, a teda aj vyššie riziko schizofrénie.  

Len slnko na vitamín D nestačí: TOTO by mali deti jesť 

Jednoduché riešenie

Odborníci si teraz myslia, že výsledky prinesú nový pohľad na vitamín D. Ak by sa výsledky aj ďalším skúmaním potvrdili, znamenalo by to jednoduché a lacné riešenie - podávať tehotným a novorodencom dostatok vitamínu D. Predchádzajúce štúdie tiež zistili genetické spojenie medzi schizofrénie a autizmom, a tiež spojenie medzi autizmom a prenatálnym deficitom vitamínu D. Schizofrénia je však stále rozšírená v regiónoch s relatívne vysokou hladinou slnečného žiarenia a môže sa vyvinúť aj u ľudí s normálnymi hladinami vitamínu D pri narodení.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia