Rozhodli ste sa od januára športovať? Snívate o aktivite, ktorá je nenáročná na techniku, precvičí vám celé telo a môžete sa jej venovať na čerstvom vzduchu? Kúpte si bežky! Kĺzanie po snehu je ideálne pre všetky vekové kategórie a vhodný terén nájdete v okolí každého mesta či dediny. Ako si však vybrať správny výstroj?
BEŽKUJÚ AJ OSEMDESIATNICI
„Beh na lyžiach je jeden z najzdravších športov. Do pohybu sa zapájajú takmer všetky svalové skupiny. Výhodou je, že venovať sa mu môžete v každom veku,“ hovorí rekreačný bežkár Vladimír Bednárik. „Bežkujem tridsať rokov, ale poznám veteránov z Bielej stopy, ktorí majú sedemdesiat i osemdesiat.“ Pri pravidelnom športovaní si posilníte nielen nohy, ale aj paže, brušné či chrbtové svalstvo. Bežkovanie patrí k aeróbnym pohybovým aktivitám.
Nie je o nič horšie ako klasický beh alebo hodina aerobiku. Striedavé napínanie a uvoľňovanie svalov je optimálnym tréningom. Bežkovanie prospieva srdcovo- -cievnemu systému a je ideálne i na redukciu hmotnosti. Kĺzanie na lyžiach totiž nezaťažuje hlavné kĺby. Členky, kolená či bedrové kĺby trpia pri pohybe iba minimálne, preto si takto môžu zlepšovať kondíciu aj ľudia s nadváhou. Okrem toho vám na úzkych lyžiach nehrozí takmer žiadne vážne zranenie. Začiatočníkov môže kde-tu prekvapiť pád najmä pri zjazde z kopčeka. Aby ste si pohyb v zimnej prírode naplno vychutnali, musíte si vybrať správne lyže.
PAPIER POD LYŽOU
Keď s bežkovaním začínate, je pre vás vhodný takzvaný klasický štýl. Lyžami pri ňom kĺžete striedavo vpred a pri pohybe si pomáhate palicami. Dopredu ide vždy opačná ruka ako noha. Základnú techniku klasického štýlu si osvojíte veľmi rýchlo, lebo vychádza z prirodzeného pohybu. Korčuľovanie na lyžiach odložte radšej na neskôr.
Na „klasiku“ sú vhodné lyže, ktoré sú o dvadsať až tridsať centimetrov dlhšie, ako je vaša postava. Dbajte aj na správnu ohybnosť lyží. Nemôžu byť ani príliš mäkké, ani tvrdé. „Pri výbere vám pomôže list papiera. Keď sa postavíte na lyžu, musí pod ňou voľne prejsť v odrazovej zóne sklznice, ktorá je približne v strede. Je to skôr pod pätou, približne dvadsať až tridsať centimetrov od špičky topánky,“ radí skúsený bežkár.
ODŠTARTUJTE KLASIKOU
Podľa štýlu bežkovania si vyberte i topánky, ktoré si kúpite spoločne s viazaním. Zájdite najprv do špecializovanej predajne, kde vám poradí personál. Nevyberajte si topánky bez viazania, nemuseli by „sadnúť“. Montovanie viazania nechajte na odborníkov. Do bežkárovej výbavy patril kedysi aj vosk. Prispôsobiť ste ho museli teplote a kvalite snehu. Začiatočník sa mu dnes môže vyhnúť.
„Vďaka novej technológii, takzvanej lupienkovej sklznici, ktorá sa označuje anglickým pojmom crown, sa voskovaniu vyhnete. Okrem ľadovej stopy udrží bežkára na snehu rôznych kvalít,“ vysvetľuje Vladimír Bednárik. Šupiny alebo lupienky si predstavte ako výstupky na sklznici lyží. Zaprú sa do snehu a zabránia prešmykovaniu, keď stúpate do kopca, prípadne pádu. Do povinnej výbavy vám už chýbajú iba palice. Opäť si ich vyberáte podľa výšky. Pravidlo je jednoduché, koniec palice siaha po vaše plece. Ideálny materiál je hlinková zliatina. Takéto palice majú dobrú hmotnosť, nižšiu cenu a dostatočnú životnosť.
NA TRAŤ V TROCH VRSTVÁCH
Zvádza vás chladné počasie na to, aby ste sa naobliekali ako cibuľa? Pozor! Hrubé vrstvy oblečenia vás budú obmedzovať v pohybe a zbytočne sa spotíte. Rovnako ako pri behu platí, stavte na vrstvový odev. Ideálne sú tri stupne. Spodnú vrstvu by malo tvoriť tričko s dlhými rukávmi. Investujte do moderných materiálov, ktoré odvádzajú pot, ale udržujú teplo. Nasleduje bundička z teplejšieho materiálu, prípadne kombinéza.
Záležať si dajte na poslednej vrstve. Tá vás má ochrániť pred vetrom, snehom, prípadne mrazom. Bunda musí rovnako ako tričko dýchať! Odev doplnia úzke nohavice. Pri všetkých vrstvách nie je na škodu podiel elastických vlákien, ktoré vám umožnia bezproblémový pohyb. Do povinnej výbavy patria ďalej rukavice. Na trhu nájdete špeciálne výrobky s protišmykovou potlačou. Istejšie nimi uchopíte palice. Bodkou na záver je lyžiarska čiapka.
Kúpiť si môžete i čelenku, ktorá pri slnečnom počasí ochráni pred mrazom uši. Najmä pri chladnom počasí si dávajte väčší pozor na dýchanie. Pri náročnejších výstupoch vždy vdychujte vzduch nosom a vydychujte ústami. Ak vás trápi astma, poraďte sa o športovaní v mrazoch s lekárom. Pohyb na čerstvom vzduchu však telu prospieva. Posilní sa imunitný systém a ako každý iný šport vám i zlepší náladu. Viete si predstaviť krajší štart do nového roku ako na bežkách? Pekné prírodné scenérie, radosť z pohybu a hneď vidíte svet v ružovejších farbách!
VYTVORTE SI STOPU
Výhodou bežkovania je, že pri klasickom štýle nepotrebujete špeciálne upravené trate. „Stopu si väčšinou vytvoria sami bežkári prejazdom cez čerstvý sneh. Bohužiaľ, peší turisti často nepochopia, že po pošliapanej stope sa horšie kĺže.“ Ak sa neskôr rozhodnete pre korčuliarsky štýl, musíte vyhľadať upravené trate.
„Najlepšie udržiavaná trať v okolí Bratislavy je na Pezinskej Babe, kde sú pripravené okruhy pre bežcov na korčuliarsky štýl, ale aj stopa pre klasický. Krásne turistické prechádzky si môžete na bežkách vychutnať po chodníkoch Malých Karpát priamo v Bratislave z Dlhých dielov na Devínsku kobylu. Na Slovensku je veľa krásnych lokalít na bežecký šport. Patrí k nim Štrbské Pleso, Veľká Rača, Plejsy, Skalka...“ dodáva na záver pár tipov bežkár Vladimír Bednárik.
Katarína POSLUCHOVÁ