MENU
zdravy-zivot

Žilová trombóza môže skončiť amputáciou

Súvisiace témy

Zdravý život

Žilová trombóza môže skončiť amputáciou

Nebezpečné! Leto pri jazere v našom hlavnom meste sa nemusí vždy vyplatiť. Presvedčila sa o tom Martina (34) z Brna, ktorá prišla na pár týždňov dovolenkovať. Po kúpaní a umývaní v spoločných sprchách na Zlatých pieskoch skončila v nemocnici s vážnou infekciou a nábehom na trombózu. Rovnako nebezpečný pre žily je aj prach!

Martina prišla aj s priateľom relaxovať na Zlaté piesky začiatkom júla. No len pred pár dňami ju začala nenápadne pobolievať ľavá noha. „Ako keby ma niečo štiplo, myslela som si, že to nič nebude,“ hovorí Češka. 
Po dvoch dňoch sa zobudila a nohu mala od členka až po koleno opuchnutú takmer na dvojnásobok normálnej veľkosti. Nemohla na nič stúpiť a čoskoro sa k bolesti a do krvavočervena zafarbenej nohe pridali aj 40-stupňové horúčky. Chytila infekciu eryzipel, nazývanú aj ruža. Dovolenka sa tak pre Martinu skončila predčasne na Kožnej klinike vo Fakultnej nemocnici na Mickiewiczovej ulici v našom hlavnom meste. Lekári pri pohľade na zapálenú končatinu konštatovali: Nábeh na trombózu. „Keby som prišla o tri mesiace, mohli mi odrezať nohu, gangréna a je koniec,“ tvrdila nám Martina.

Žilová trombóza môže skončiť amputáciouŽilová trombóza môže skončiť amputáciou

VĽAVO ZDRAVÁ ŽILA: Krv tečie smerom k srdcu plynule bez prekážok. 
VPRAVO TROMB: Krvná zrazenina upchá žilu a môže upchať pľúca.

Aj prach vytvorí zrazeniny

Rozšírenie nebezpečných infekcií si naši dermatológovia všímajú už od začiatku leta. „Zaznamenávame veľmi významný nárast plesňových ochorení aj vážnejších infekčných ochorení. Pri horúčkovom ochorení eryzipelu sú prasklinky vstupnou bránou pre infekciu a môže vzniknúť ťažší zápal,“ vysvetlila nám dermatologička Denisa Ahlersová. 
Niektoré ochorenia sú dokonca také prefíkané, že na náš organizmus útočia rôzny mifígľami. Jemný prach sa dokáže napríklad dostať cez pľúca do žíl na nohách a tam vytvoriť krvné zrazeniny – trombózu. Okrem toho prach zmení aj krv, ktorá bude hustejšia! 
Trombóza najčastejšie ohrozuje ľudí, ktorí ostali po operácii pripútaní na lôžko. Nebezpečná je aj trombóza turistickej triedy. Tá môže prerásť do pľúcnej embólie. Preto by ste mali najmä pri dlhších cestách veľa piť, aspoň raz za dve hodiny sa rozhýbať a postaviť sa na špičky. 

Žilová trombóza môže skončiť amputáciouŽilová trombóza môže skončiť amputáciou

Podkolienky na trombózu 
Už aj u nás kúpite podporné pančuchy, ktoré pomáhajú pri prekrvovaní nôh. 
Účinnejšie pôsobia „letecké pančuchy“, ktoré sa v lekárňach 
predávajú približne za 900 korún (29,87 eura). Najlepšie sú však 
sťahujúce pančuchy, ktoré vám predpíše priamo špecialista na choroby žíl.

Útočí najmä na nohy

Pri trombóze sa v cieve vytvorí krvná zrazenina a uzavrie ju. Najčastejšie útoky smerujú na žily nôh. Zrazenina môže následne krvou „preplávať“ do pľúc, čím spôsobí pľúcnu embóliu. Ak sa dostane do mozgu, hrozí zase mozgová príhoda. Oba prípady sa končia v horšom prípade smrťou. Výnimočne môžu zrazeniny vznikať aj v srdcových dutinách.

Žilová trombóza môže skončiť amputáciouŽilová trombóza môže skončiť amputáciou

CHYTILA JU: Zo Zlatých pieskov odišla s nábehom na trombózu. 
„Nechýbalo veľa a o nohu by som prišla,“ tvrdí Martina Mrňová z Brna.

Kedy musíte byť v strehu?

Hlavnými rizikovými faktormi sú dlhé sedenie, predovšetkým pri cestovaní, kŕčové žily a vysoká zrážanlivosť krvi po operácii alebo pôrode. Nastúpi bolesť, lýtko alebo noha opuchne. Opuch sa zväčšuje ruka v ruke so zväčšovaním obvodu celej nohy a vyrysované povrchové žily vystúpia ešte viac na povrch. 
Trombóze môžete prejsť cez rozum ešte predtým, ako zaútočí na vaše telo. A to pohybom vo všetkých formách a liečebnou gymnastikou. Mali by ste tiež prestať fajčiť a zbaviť sa nadbytočných kilogramov. Pred operáciami a po pôrodoch zase používajte sťahovacie pančuchy. A najmä veľa pite! Ak už raz vaše žily prekonali trombózu, pri spaní si ich vyložte aj o dvadsať centimetrov vyššie, ako je poloha srdca.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor