MENU
zdravy-zivot

Žijete v ustavičnom strese? Pozor, tento orgán trpí najviac

Ilustračná foto
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Žijete v ustavičnom strese? Pozor, tento orgán trpí najviac

Vyhnúť sa mu často nedá, oplatí sa ho však naučiť spracovať, v opačnom prípade sa môže stres podpísať pod vaše zdravie.

Po náročnom období v práci alebo ťažkostiach v rodine zrazu pocítite, že žijete v ustavičnom napätí. Takmer deväťdesiat percent ľudí zažíva stres aspoň dvakrát týždenne. Horšie je, ak ho neviete spracovať a pretaví sa do chronickej podoby. Vtedy v organizme môžu nastať aj zásadné zmeny.

Naštartuje zmeny

Prečo sa oplatí napätie spracovať? Pri strese totiž začne stúpať pulz i krvný tlak. Srdce pumpuje na plné obrátky, aby dodalo organizmu väčšie množstvo kyslíka a glukózy. Ťažkosti spôsobuje najmä stresový hormón kortizol, ktorý sa pri strese vylučuje vo výraznejšej miere. Ak nezakročíte, postupne sa u vás môžu objaviť srdcovo-cievne ochorenia, problémy so žalúdkom, cukrovka, ale i priberanie. Chronický stres sa však môže negatívne podpísať aj pod činnosť mozgu. 

Pozor na hlavu

Štúdie preukázali, že dlhodobý stres nás môže okrádať o pamäť. Stres negatívne vplýva na vznik nových neurónov v hipokampe, ide o oblasť mozgu, ktorá súvisí s učením, emóciami a pamäťou. Stres okrem blokovania tvorby nových neurónov negatívne vplýva aj na rýchlosť spojenia medzi bunkami. Hipokampus reaguje veľmi citlivo na hormón kortizol. Pri jeho dlhodobom pôsobení môže dôjsť vážnym poškodeniam, ktoré zasahujú do kvality života. Spôsobiť môžu aj rôzne psychologické problémy. Zjednodušene povedané, pri dlhodobom strese sa nám mozog „scvrkáva“,  strácame pamäť, sme náchylnejší na depresie a správame sa emocionálne.

Vyhľadajte pomoc

Ťažkosti sa objavujú vtedy, ak sa skracuje obdobie relaxácie. Nemáte čas vydýchnuť si. Z časového hľadiska sa to nedá presne odhadnúť, niekto zvládne viac, iný menej.  Ak už stres ohrozuje vaše zdravie, nevsaďte len na vlastnú pomoc, ale obráďte sa radšej na odborníka. Terapeut vám poradí správne relaxačné techniky.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor