MENU
zdravy-zivot

Žijete v ustavičnom strese? Pozor, tento orgán trpí najviac

Ilustračná foto
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Žijete v ustavičnom strese? Pozor, tento orgán trpí najviac

Vyhnúť sa mu často nedá, oplatí sa ho však naučiť spracovať, v opačnom prípade sa môže stres podpísať pod vaše zdravie.

Po náročnom období v práci alebo ťažkostiach v rodine zrazu pocítite, že žijete v ustavičnom napätí. Takmer deväťdesiat percent ľudí zažíva stres aspoň dvakrát týždenne. Horšie je, ak ho neviete spracovať a pretaví sa do chronickej podoby. Vtedy v organizme môžu nastať aj zásadné zmeny.

Naštartuje zmeny

Prečo sa oplatí napätie spracovať? Pri strese totiž začne stúpať pulz i krvný tlak. Srdce pumpuje na plné obrátky, aby dodalo organizmu väčšie množstvo kyslíka a glukózy. Ťažkosti spôsobuje najmä stresový hormón kortizol, ktorý sa pri strese vylučuje vo výraznejšej miere. Ak nezakročíte, postupne sa u vás môžu objaviť srdcovo-cievne ochorenia, problémy so žalúdkom, cukrovka, ale i priberanie. Chronický stres sa však môže negatívne podpísať aj pod činnosť mozgu. 

Pozor na hlavu

Štúdie preukázali, že dlhodobý stres nás môže okrádať o pamäť. Stres negatívne vplýva na vznik nových neurónov v hipokampe, ide o oblasť mozgu, ktorá súvisí s učením, emóciami a pamäťou. Stres okrem blokovania tvorby nových neurónov negatívne vplýva aj na rýchlosť spojenia medzi bunkami. Hipokampus reaguje veľmi citlivo na hormón kortizol. Pri jeho dlhodobom pôsobení môže dôjsť vážnym poškodeniam, ktoré zasahujú do kvality života. Spôsobiť môžu aj rôzne psychologické problémy. Zjednodušene povedané, pri dlhodobom strese sa nám mozog „scvrkáva“,  strácame pamäť, sme náchylnejší na depresie a správame sa emocionálne.

Vyhľadajte pomoc

Ťažkosti sa objavujú vtedy, ak sa skracuje obdobie relaxácie. Nemáte čas vydýchnuť si. Z časového hľadiska sa to nedá presne odhadnúť, niekto zvládne viac, iný menej.  Ak už stres ohrozuje vaše zdravie, nevsaďte len na vlastnú pomoc, ale obráďte sa radšej na odborníka. Terapeut vám poradí správne relaxačné techniky.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor