MENU
zdravy-zivot

Žijete v ustavičnom strese? Pozor, tento orgán trpí najviac

Ilustračná foto

Súvisiace témy

Zdravý život

Žijete v ustavičnom strese? Pozor, tento orgán trpí najviac

Vyhnúť sa mu často nedá, oplatí sa ho však naučiť spracovať, v opačnom prípade sa môže stres podpísať pod vaše zdravie.

Po náročnom období v práci alebo ťažkostiach v rodine zrazu pocítite, že žijete v ustavičnom napätí. Takmer deväťdesiat percent ľudí zažíva stres aspoň dvakrát týždenne. Horšie je, ak ho neviete spracovať a pretaví sa do chronickej podoby. Vtedy v organizme môžu nastať aj zásadné zmeny.

Naštartuje zmeny

Prečo sa oplatí napätie spracovať? Pri strese totiž začne stúpať pulz i krvný tlak. Srdce pumpuje na plné obrátky, aby dodalo organizmu väčšie množstvo kyslíka a glukózy. Ťažkosti spôsobuje najmä stresový hormón kortizol, ktorý sa pri strese vylučuje vo výraznejšej miere. Ak nezakročíte, postupne sa u vás môžu objaviť srdcovo-cievne ochorenia, problémy so žalúdkom, cukrovka, ale i priberanie. Chronický stres sa však môže negatívne podpísať aj pod činnosť mozgu. 

Pozor na hlavu

Štúdie preukázali, že dlhodobý stres nás môže okrádať o pamäť. Stres negatívne vplýva na vznik nových neurónov v hipokampe, ide o oblasť mozgu, ktorá súvisí s učením, emóciami a pamäťou. Stres okrem blokovania tvorby nových neurónov negatívne vplýva aj na rýchlosť spojenia medzi bunkami. Hipokampus reaguje veľmi citlivo na hormón kortizol. Pri jeho dlhodobom pôsobení môže dôjsť vážnym poškodeniam, ktoré zasahujú do kvality života. Spôsobiť môžu aj rôzne psychologické problémy. Zjednodušene povedané, pri dlhodobom strese sa nám mozog „scvrkáva“,  strácame pamäť, sme náchylnejší na depresie a správame sa emocionálne.

Vyhľadajte pomoc

Ťažkosti sa objavujú vtedy, ak sa skracuje obdobie relaxácie. Nemáte čas vydýchnuť si. Z časového hľadiska sa to nedá presne odhadnúť, niekto zvládne viac, iný menej.  Ak už stres ohrozuje vaše zdravie, nevsaďte len na vlastnú pomoc, ale obráďte sa radšej na odborníka. Terapeut vám poradí správne relaxačné techniky.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor