Ak sa aj vy nebojíte posekať v záhrade túto zdravú bylinku, prípadne cestou po lese sem tam zahnete na miestečko plné tejto sviežo zelenej rastliny a prinesiete si domov plný košík, máme pre vás pár tipov, ako ju využiť. Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme.
Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Rimania si jej zväzkami šľahali reumatické kĺby, gazdovia ju dávali do jedla dobytku, pretože sa verilo, že dokáže odohnať zlých duchov. Obdobne sa zakopávala na rohoch polí, aby sa úroda chránila pred vtáctvom a škodlivým hmyzom. V 18. storočí sa lykové vlákna žihľavy používali na výrobu priadze, tkanín a následne odevov. Tkanina z nej bola dokonca odolnejšia ako tá z konope, jemnejšia ako z bavlny a hriala viac než vlna.
Farebný zázrak nielen v kuchyni
Ak si chcete pridať lístky žihľavy do vášho obľúbeného šalátu, máte niekoľko možností, ako sa zbaviť nepríjemného pálenia. Môžete ich nechať niekoľko hodín namočené vo vode, alebo stačí lístky natrieť rastlinným olejom. Oboma týmito spôsobmi odstránite nepríjemné pŕhlenie a môžete si žihľavu vychutnať v šaláte aj čerstvú. Žihľava odvedie vynikajúcu prácu nielen vnútri organizmu, ale aj pri vonkajšom používaní. Ak vás už dlhšie rozčuľuje vypadávanie vlasov, uvarte si silný žihľavový odvar.
Viete o čom, že žihľavový čaj dokáže znížiť príznaky PMS? Žihľava je však aj skvelá pri znižovaní krvného tlaku.