MENU
zdravy-zivot

Zázrak proti cukrovke a vysokému tlaku: Burinka, ktorú nazbierate po ceste

Žihľava je mimoriadne zdravá burinka, ak ju zbavíte pŕhlenia.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zázrak proti cukrovke a vysokému tlaku: Burinka, ktorú nazbierate po ceste

Ak si myslíte, že je to len burina, hlboko sa mýlite. Poznáme super trik, ako z nej vyťažiť maximum.

Ak sa aj vy nebojíte posekať v záhrade túto zdravú bylinku, prípadne cestou po lese sem tam zahnete na miestečko plné tejto sviežo zelenej rastliny a prinesiete si domov plný košík, máme pre vás pár tipov, ako ju využiť. Žihľava, ako ju ľudovo nazývame, patrí medzi rastliny, ktorú vnímame skôr ako burinu, čo pŕhli a kade tade nám strpčuje život, ak sa jej čo i len dotkneme.

Hoci je kontakt s jej listami nepríjemne pálivý, žihľavu od pradávna vyhľadávajú ľudia pre jej mimoriadne cenné výživné látky. Rimania si jej zväzkami šľahali reumatické kĺby, gazdovia ju dávali do jedla dobytku, pretože sa verilo, že dokáže odohnať zlých duchov. Obdobne sa zakopávala na rohoch polí, aby sa úroda chránila pred vtáctvom a škodlivým hmyzom. V 18. storočí sa lykové vlákna žihľavy používali na výrobu priadze, tkanín a následne odevov. Tkanina z nej bola dokonca odolnejšia ako tá z konope, jemnejšia ako z bavlny a hriala viac než vlna.

Farebný zázrak nielen v kuchyni

Ak si chcete pridať lístky žihľavy do vášho obľúbeného šalátu, máte niekoľko možností, ako sa zbaviť nepríjemného pálenia. Môžete ich nechať niekoľko hodín namočené vo vode, alebo stačí lístky natrieť rastlinným olejom. Oboma týmito spôsobmi odstránite nepríjemné pŕhlenie a môžete si žihľavu vychutnať v šaláte aj čerstvú. Žihľava odvedie vynikajúcu prácu nielen vnútri organizmu, ale aj pri vonkajšom používaní. Ak vás už dlhšie rozčuľuje vypadávanie vlasov, uvarte si silný žihľavový odvar.

Viete o čom, že žihľavový čaj dokáže znížiť príznaky PMS? Žihľava je však aj skvelá pri znižovaní krvného tlaku.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor