MENU
zdravy-zivot

Žihľava je zdravšia ako špenát: Pôsobí zvonka aj zvnútra

Žihľava odvedie vynikajúcu prácu nielen vnútri organizmu, ale aj pri vonkajšom používaní.

Súvisiace témy

Zdravý život

Žihľava je zdravšia ako špenát: Pôsobí zvonka aj zvnútra

Chcete sa dostať čo najskôr do formy? Rozbehnite sa do prírody po žihľavu dvojdomú. Nabije vás vitamínmi, železom a ak máte odvahu, zbaví vás aj reumatických bolestí.

Jedli ste v zimnom období segedínsky guláš, bôčik a veľkonočné klobásy? V krvi vám koluje masť a žalúdok sa zmenil na ťažký balvan.

Ak sa chcete expresne odľahčiť, naplánujte si žihľavovú kúru. Dobre vám poslúži aj sušená rastlina z lekárne, no lepšia je tá, ktorú si prinesiete z prechádzky. Nazbierané listy rozložte na plech alebo do papierových škatúľ, nevystavujte ich však priamemu slnku. Keď ich poľahky rozmrvíte, sú správne suché a vhodné na použitie.

Pred sušením odložte zopár čerstvých listov bokom a pripravte z nich šalát. Listy poumývajte a posekajte, polejte ich lyžičkou citrónovej šťavy a olivového oleja, pridajte biely jogurt a strúhanú mrkvu. Žihľavu môžete primiešať do omelety, ale i k mrazenej zelenine, ktorú udusíte na troche masla s roztlačeným strúčikom cesnaku. Výborný je aj prívarok, pripravuje sa ako špenát. Nebojte sa, nepŕhli. Po ponorení do horúcej vody stráca pálivé účinky.

ROZLÚČTE SA S VYRÁŽKAMI

Na žihľave príroda nešetrila. Dala jej množstvo prospešných látok, najmä chlorofyl, betakarotén, vitamín C, železo, vápnik aj horčík. Nechýbajú ani flavonoidy s antioxidačnými účinkami či fytoncídy, ktoré ničia baktérie.

Plánujete si prečistiť krv, zbaviť sa akné a problematickej pleti? Naordinujte si trojtýždňové popíjanie žihľavového čaju. Jednu až dve čajové lyžičky zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody a päť až desať minút lúhujte. Pite ho nesladený trikrát denne a onedlho sa rozlúčite nielen s vyrážkami, ale i s anémiou. Žihľava je bohatá na železo, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek. Našťastie, na rozdiel od špenátu, má veľa vitamínu C, ktorý napomáha vstrebávanie železa.

Žihľavový čaj zároveň riedi krv, zastavuje vnútorné krvácanie a zmierňuje silné menštruačné krvácanie. Pomáha aj pri chrípke, klasickej či črevnej a znižuje hladinu cukru v krvi. Práve preto je ideálnym nápojom pre diabetikov.

KOREŇOM NA PROSTATU

Potrápila vás dlhá choroba? Schudli ste zásluhou jednostrannej a na živiny chudobnej diéty? Pite žihľavový čaj, vráti vám silu a živiny. Pre rovnaké dôvody by pri šálke odvaru mali relaxovať aj fyzicky a psychicky ťažko pracujúci ľudia. A občas ho uvarte svojmu pubertiakovi, vďaka nemu sa bude jeho organizmus správne vyvíjať.

Keď ste si nasadili žihľavový čaj, pripravte sa na častejšie návštevy toalety, rastlina je močopudná. Z tela preto rýchlejšie vyplavuje škodliviny, najmä prebytok močoviny. Popíjajte ju pri zápaloch močových ciest, obličkových chorobách, tvorbe močových kameňov, ale i reumatických ochoreniach. Zároveň vám povzbudí pečeň, žlčník a pankreas.

Obáva sa váš partner zväčšenia prostaty? Pripravujte mu čaj z koreňa žihľavy, obsahuje látky, ktoré tomuto neduhu zabraňujú. Potrebujete jednu až dve čajové lyžičky usušených korienkov a šálku vriacej vody. Odvar nechajte desať minút postáť. Pozor! Korene zbierajte na jeseň.

ZASTAVÍ VYPADÁVANIE VLASOV

Žihľava odvedie vynikajúcu prácu nielen vnútri organizmu, ale aj pri vonkajšom používaní. Ak vás už dlhšie rozčuľuje vypadávanie vlasov, uvarte si silný žihľavový odvar. Dve polievkové lyžice sušených lístkov a koreňa zalejte tromi decilitrami vriacej vody, nechajte štvrťhodinu lúhovať a odvar každý deň vmasírujte do vlasovej pokožky. Zvyšnú tekutinu nevylievajte, prepláchnite si ňou vlasy. Odvďačia sa vám hebkosťou, silou a rýchlejším rastom.

Proti vypadávaniu vlasov ešte účinnejšie bojuje žihľavová tinktúra. Na jej výrobu potrebujete asi pol litra kvalitného bieleho alkoholu a sto gramov sušených rastlín. Nasypte ich do širšej sklenej nádoby a alkohol prilievajte dovtedy, kým úplne neprekryje rastliny. Zmes občas premiešajte, po dvoch týždňoch preceďte a každý deň votrite do vlasovej pokožky. Verte, že vypadaných vlasov na vankúši bude čoraz menej. Ak vašu starú mamu otravuje reuma, na boľavé údy jej priložte žihľavový obklad z gázy namočenej v tinktúre.

Má vaša dospievajúca dcéra oštaru s mastnou pleťou? Vždy večer jej pripravte silnejší žihľavový odvar, aby si ním opláchla tvár. Výrazne to zníži tvorbu kožného mazu.

VYŠĽAHAJTE SA ŇOU

Žihľava je výnimočná, no napriek tomu sa jej mnohí vyhýbajú, lebo nepríjemne páli. Nechránenú pokožku po kontakte s ňou síce pokryjú pálivé vyrážky, ale už vtedy v organizme prebiehajú zdraviu prospešné procesy. Do tela sa dostali histamín, kyselina mravčia či kremičitá, ktoré sa postarajú o prehriatie a prekrvenie popŕhlenej oblasti. Máte reumu alebo neustále studené nohy a ruky? Nabudúce pri zbere zabudnite na rukavice alebo si odtrhnite niekoľko čerstvých rastlín a vyšľahajte sa nimi. Je to nepríjemné, ale oplatí sa zaťať zuby a vydržať to týždeň najlepšie raz-dvakrát denne. Verte, že onedlho sa reumatické bolesti výrazne zmiernia a v končatinách sa vám navyše rozprúdi krv. Uľaví sa vám aj pri problémoch so svalmi a so šľachami.

NÁŠ TIP

Žihľava obsahuje veľa chlorofylu, látky, ktorá má skvelé dezinfekčné účinky a podieľa sa aj na tvorbe nového tkaniva. Oceníte to najmä pri poraneniach a iných kožných defektoch, jeho vplyvom sa rýchlejšie zahoja. Napomáha aj hojenie žalúdkových a dvanástnikových vredov a prospieva aj pri ateroskleróze. Je potrebný aj pri tvorbe krvi a pozitívne vplýva aj na kostnú dreň. Horšie je, že chlorofyl sa vo vode takmer nerozpúšťa. Ako ho čo najlepšie zužitkovať? Buď budete popíjať žihľavový odvar z čerstvých rastlín, alebo vysušené bylinky pomeliete v mixéri na prášok. Pripravte si z neho čaj a vypite aj s usadeninou. Len tak dostanete do svojho tela maximum úžasného chlorofylu.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor