MENU
zdravy-zivot

Čo môže pomôcť zastaviť neustály rast výskytu rakoviny prsníka?

Preventívnu mamografiu vám zdravotná poisťovňa hradí raz za dva roky od 40 do 69 rokov.
Zdravý život

Čo môže pomôcť zastaviť neustály rast výskytu rakoviny prsníka?

Na Slovensku žije asi 30 tisíc žien s rakovinou prsníka. Štát by pritom mohol pomerne jednoducho prispieť k záchrane stoviek životov.

15. október 2020 je Breast health day - Deň pre zdravé prsia. Na Slovensku výskyt rakoviny prsníka stále rastie. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2803 nových prípadov rakoviny prsníka, v roku 2018 už bolo u nás novodiagnostikovaných 2999 prípadov, čo je takmer o 200 viac. Celkovo má túto onkologickú diagnózu asi 30 tisíc žien. Odhaduje sa, že ročne zomrie na rakovinu prsníka okolo 900  z nich. Stačilo by pritom málo, a štatistika by mohla byť oveľa menej hrozivá.

Treba plošné vyšetrovanie

Žiaľ, stále platí, že približne 30 % žien je u nás diagnostikovaných až v pokročilých štádiách rakoviny prsníka. Aj preto v priemere až 300 žien ročne zomrie úplne zbytočne. Keby pravidelne absolvali skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas, keď sa ešte dá liečiť, mohli by byť medzi nami.

Ak by u nás fungoval plošný, štátom garantovaný skríning, čiže masové bezplatné vyšetrenie, mohol by pomôcť zachrániť mnoho životov. Samozrejme v prípade, že ho ženy využijú a absolvujú skríningovú mamografiu na preverených skríningových mamografických pracoviskách.

Zároveň by si každá žena nad 20 rokov raz do mesiaca mala robiť samovyšetrovanie svojich prsníkov. Len vďaka ich dokonalému poznaniu dokáže zaznamenať nebezpečné zmeny ako sú napríklad hrčky, zhrubnutia, zmeny na koži prsníkov, či výtok z bradavky.

Postup samovyšetrenia prsníkovPostup samovyšetrenia prsníkov
Postup samovyšetrenia prsníkov
Zdroj: Aliancia Nie rakovine

Nedbáme dosť o sveje zdravie

Zdravotné poisťovne v súčasnosti pozývajú na skríningové vyšetrenie mamografom ženy vo veku 50 až 69 rokov.  Povedomie o rakovine prsníka je, napriek alarmujúcej situácii v našej krajine, stále veľmi nízke. Nárok na preventívne mamografické vyšetrenie, ktoré je účinnou metódou prevencie tohoto ochorenia, má 1,33 milióna žien. Ročne by teda toto vyšetrenie mohlo absolvovať 650 000 žien. Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 % žien! Podľa pacientnskej aliancie Nie rakovine by to malo byť aspoň 70 %.

Čo ešte je potrebné

Aliancia upozorňuje, že naše ženy, a najmä samotné pacientky s rakovinou prsníka, potrebujú viac kvalitnej diagnostiky - mamografov, viac mamologických centier, viac odborníkov, viac dostupnej liečby a moderných onkologických liekov, viac osvety, vzdelávania 
a sociálnej pomoci, ale aj dostatok informácií o liečbe, ktorú podstupujú, a možnosť vybrať si. 

Pacientska aliancia Nie rakovine upozorňuje všetky ženy, aby nepodceňovali prevenciu rakoviny prsníka a túto diagnózu ani počas koronakrízy! 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia