MENU
zdravy-zivot

Ako predchádzať otlakom na nohách? Vyskúšajte TIETO 4 tipy

Zdrojom pľuzgierov nemusia byť len nové topánky.
Zdravý život

Ako predchádzať otlakom na nohách? Vyskúšajte TIETO 4 tipy

Veľmi dôverne ich poznajú športovci, ale aj dámy, ktoré milujú vysoké podpätky. Ako sa vyhnúť nepekným a bolestivým otlakom? Máme pre vás pár tipov.

Pľuzgiere vznikajú intenzívnym a sústavným trením kože nohy o ponožku či obuv. Najbežnejšou príčinou ich vzniku je nevhodná topánka, no živnou pôdou pre pľuzgiere je aj vlhkosť v topánke. Vyskúšajte 4 tipy, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa pľuzgierom na nohách. 

Tip 1. Vhodná obuv

Prevencia pľuzgierov začína správnym výberom obuvi. Topánka vám pri skúšaní v obchode musí jednoducho sadnúť. Pľuzgiere sa vám na nohách objavia, ak máte topánky príliš tesné alebo voľné. V ochode sa v nich aj prejdite, nestačí sa v nich len postaviť zo stoličky. Myslite na to, že v lete vám môže noha z tepla trochu opuchnúť , výber topánok si preto nechajte na popoludnie.  

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je nejaká rozumná alternatíva k fixným zubným strojčekom?

K fixným zubným aparátom existuje aj vyberateľná alternatíva priehľadných plastových násadok na zuby. Čeľustný ortopéd Vám v tomto prípade po vyšetreniach a stanovení plánu liečby vezme odtlačky, z nich sa vylejú modely a na nich sa vyhotoví sekvencia násadok, ktoré v priebehu týždňov meníte. Tieto násadky vyvíjajú na zuby tlak, čím dochádza k posunu chrupu v želanom smere. Pre účinnosť liečby je nutné nosiť násadky minimálne 22 hodín denne, vyberajú sa iba počas jedla a čistenia zubov. Liečba môže trvať jeden až dva roky a finančne je trochu nákladnejšia ako bežný strojček.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Syn sa v piatich rokoch pocikáva, skúsili sme všetko

Občasné denné pomočenie, alebo „cvrknutie si“ u menších detí je normálnou súčasťou vývinu. Mnohé deti sú tak zabrané do aktivity alebo hry, že si zabudnú odskočiť na záchod. Na vine môže byť veľa faktorov. Ak dieťa večer alebo tesne pred spaním vypije niekoľko pohárov tekutín, potom sa mu močový mechúr naplní už počas noci. Dieťa sa však s týmto pocitom nemusí zobudiť a nehoda je na svete. Okrem pitného režimu je dôležitý aj pravidelný spánok. Dieťa sa má ukladať a vstávať každý deň v približne rovnakú hodinu. Ďalším režimovým opatrením je určiť, kedy bude chodiť pravidelne na záchod, približne každé dve hodiny, aj keď nepociťuje nutkanie. Vždy by sa malo vycikať dôkladne, aby sa mu o päť minút nechcelo znova. Samozrejmosťou je návšteva toalety tesne pred spaním a hneď po vzbudení. Veľký vplyv na nočné pomočovanie má pohoda dieťaťa a prípadný stres. Rozhodne odporúčam vyšetrenie u detského všeobecného lekára, následne nefrológa alebo urológa.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia