MENU
zdravy-zivot

Žiaden zázračný recept na chudnutie neexistuje, všetko si musíte poctivo odmakať!

Ilustračné foto
Zdravý život

Žiaden zázračný recept na chudnutie neexistuje, všetko si musíte poctivo odmakať!

Ak čakáte, že nájdete neuveriteľný a mimoriadne účinný trik na chudnutie, napríklad pomocou diéty alebo cvičenia, tak na to čo najrýchlejšie zabudnite.

Dnešná doba je plná ideálnych predstáv, ale aj mýtov, ktoré sú s tým spojené. Je prirodzené, že každý človek by chcel vyzerať dobre, presne tak, ako to vidí v televízii, časopisoch alebo na internete. Cesta k ideálnej postave však nevedie cez žiadne skratky, ale je poriadne tŕnitá. Dobrou správou však je, že určite funguje.

Zabudnite na drastické diéty aj excesívne cvičenie

Medzi najpopulárnejšie a bohužiaľ aj najviac propagované skratky k štíhlej postave a chudému telu patria rozličné drastické a redukčné diéty. Niektoré sú založené na obmedzení tukov alebo cukrov, iné zas na delení stravy alebo dňoch hladovky.

Nič z toho však nefunguje, aspoň nie dlhodobo a určite nie na zdravom princípe. Ľudský organizmus je stavaný tak, že potrebuje pre svoje fungovanie, kam treba zaradiť aj metabolizmus a spaľovanie tukov, prakticky všetky živiny. Obmedzenie či naopak uprednostňovanie niektorých nevedie nikam.

To isté platí aj o cvičení. Bez pravidelného pohybu sa tuky spaľujú veľmi ťažko, o formovaní postavy a teda aj svalov už ani nehovoriac. Netreba to však preháňať, ani nadmerné cvičenie vám totiž na chudnutie nepomôže, jedine ak, tak k väčšiemu vyčerpaniu.

Životospráva je alfa a omega

To najlepšie, čo môžete pre svoje telo spraviť, je zamerať sa na zdravú životosprávu. Tu máme na mysli hlavne skladbu jedálnička, spôsob stravovania a zdravý pohyb.

Ak chcete chudnúť zdravo, treba obmedziť príjem jednoduchých cukrov, živočíšnych tukov aj mastných, vyprážaných alebo nadmerne solených potravín. Vylúčiť ich úplne netreba, minimalizovať však áno. Naopak, ovocie, zeleninu, ryby, strukoviny a orechy, tie by vo vašom jedálničku chýbať určite nemali.

Pokiaľ ide o spôsob stravovania, ideálne je jesť 5 jedál denne, čiže raňajky, desiatu, obed, olovrant aj večeru. Nezabudnite však zmenšiť porcie každého jedla.

Čo sa týka pohybu a cvičenia, ktoré sú tiež súčasťou životosprávy, tu sa zamerajte predovšetkým na pravidelnosť a zdravú intenzitu. Ideálne je skombinovať chôdzu každý deň spolu s behom alebo kardio cvičením vo fitku 3 až 4 krát do týždňa.

Pozor aj na životný štýl a zlozvyky

Druhou dôležitou oblasťou, ktorá má vplyv na zdravé chudnutie, je životný štýl. V tomto ohľade ide hlavne o otázku fyzického a mentálneho vyťaženia, oddychu a tiež o vec niektorých častých zlozvykov, ktoré škodia zdraviu.

To, že dnešná doba je rýchla a kladie dôraz na vysoký pracovný výkon, je už pokladané za samozrejmosť, no je to veľmi nezdravá samozrejmosť. Mali by ste sa snažiť eliminovať čo najviac stresových faktorov, počas dňa si dopriať aj chvíľku „ničnerobenia“ a nezabúdať na zdravý spánok aspoň 7 až 8 hodín denne.

Obmedziť treba tiež konzumáciu alkoholu, ktorý zhoršuje tak metabolizmus, ako aj fyzickú vitalitu potrebnú pre cvičenie či zdravý pohyb. Čo treba úplne vypustiť, je fajčenie. Nikotín škodí pľúcam, srdcu aj svalom.

Príroda má najlepšie recepty

Ak ide o chudnutie, netreba zabúdať ani na niektoré prostriedky, ktoré nám ponúka príroda sama, hlavne v podobe bylín a rastlín fungujúcich ako prírodné spaľovače tukov.

Ide napríklad o známy divý pomaranč alebo o chilli papričky, ktoré obsahujú kapsaicín spôsobujúci štipľavosť a zároveň podporujúci termogenézu nevyhnutnú pre metabolizmus. Pomôcť vám môže aj zelený čaj znižujúci chuť na jedlo, prípadne aminokyseliny typu L-Karnitín urýchľujúce spaľovanie tuku z potravy.

Všetky spomínané zložky, ale aj mnoho iných zaujímavých látok, možno využiť nielen v surovej podobe, ale aj vo forme špecializovaných prípravkov.

Dobrým príkladom je značka eSlim®, ktorá je práve na týchto látkach založená. Ide o tabletky určené na podporu metabolizmu, chudnutia aj spaľovania tukov, ktoré si viete kúpiť priamo z oficiálneho eshopu výrobcu a vyskúšať tak ich účinky aj na vlastnej koži.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako sa môžem zbaviť veľmi častého nočného močenia?

Otázka je, či vám odstránili prostatu úplne – radikálnou prostatektómiou, ktorá sa robí pri rakovine. Ak vás operovali pre nezhubné zväčšenie prostaty, časť prostaty ostala v tele a mohla znovu narásť, čo sa prejavuje napríklad častým nočným močením. V prvom prípade – úplného odstránenia prostaty – bolo počas operácie nutné obnoviť spojenie močovej trubice s močovým mechúrom. Tu sa mohla časom vyvinúť jazva, ktorá zhoršuje kvalitu močenia. To znamená, že treba doplniť niekoľko vyšetrení, ktoré nám povedia o vašom močení viac. Podľa toho sa volí nasledovná liečba.

čítať viac

Môžem mať po prekonaní mozgovej aneuryzmy ešte dieťa?

Samotný vek ženy nad 35 rokov, aj bez iných ochorení a rizikových faktorov, znižuje úspešnosť otehotnieť. Predstavuje tiež viaceré riziká pre tehotnú ženu ako je zvýšený výskyt vrodených vývojových chýb plodu, potrat v prvom trimestri, úmrtie ženy a/alebo plodu pri pôrode, vysoký krvný tlak, gestačný diabetes mellitus a iné. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak má žena akékoľvek závažné ochorenie, ktoré môže potenciálne ohrozovať jej život, vo väčšine prípadov toto riziko v tehotenstve stúpa a tehotenstvo je vysoko rizikové. V prípade stavu po mozgovej aneuryzme by bolo potrebné prípadne tehotenstvo konzultovať ešte so špecialistami, ktorí sa na liečbe aneuryzmy podieľali. Neurológ, neurochirurg, cievny lekár zhodnotia aktuálny stav pacientky. O niečo menšie riziko by bolo v prípade, ak by aneuryzma bola vyriešená operáciou a žiadny iný patologický nález na cievach by už nebol zistený. V každom prípade by som považoval za veľmi dôležité pred prípadným plánovaním tehotenstva dobre zvážiť všetky riziká ohrozenia plodu a hlavne riziko úmrtia ženy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor