MENU
zdravy-zivot

Žiaden zázračný recept na chudnutie neexistuje, všetko si musíte poctivo odmakať!

Ilustračné foto
Zdroj: eSlim®
Zdravý život

Žiaden zázračný recept na chudnutie neexistuje, všetko si musíte poctivo odmakať!

Ak čakáte, že nájdete neuveriteľný a mimoriadne účinný trik na chudnutie, napríklad pomocou diéty alebo cvičenia, tak na to čo najrýchlejšie zabudnite.

Dnešná doba je plná ideálnych predstáv, ale aj mýtov, ktoré sú s tým spojené. Je prirodzené, že každý človek by chcel vyzerať dobre, presne tak, ako to vidí v televízii, časopisoch alebo na internete. Cesta k ideálnej postave však nevedie cez žiadne skratky, ale je poriadne tŕnitá. Dobrou správou však je, že určite funguje.

Zabudnite na drastické diéty aj excesívne cvičenie

Medzi najpopulárnejšie a bohužiaľ aj najviac propagované skratky k štíhlej postave a chudému telu patria rozličné drastické a redukčné diéty. Niektoré sú založené na obmedzení tukov alebo cukrov, iné zas na delení stravy alebo dňoch hladovky.

Nič z toho však nefunguje, aspoň nie dlhodobo a určite nie na zdravom princípe. Ľudský organizmus je stavaný tak, že potrebuje pre svoje fungovanie, kam treba zaradiť aj metabolizmus a spaľovanie tukov, prakticky všetky živiny. Obmedzenie či naopak uprednostňovanie niektorých nevedie nikam.

To isté platí aj o cvičení. Bez pravidelného pohybu sa tuky spaľujú veľmi ťažko, o formovaní postavy a teda aj svalov už ani nehovoriac. Netreba to však preháňať, ani nadmerné cvičenie vám totiž na chudnutie nepomôže, jedine ak, tak k väčšiemu vyčerpaniu.

Životospráva je alfa a omega

To najlepšie, čo môžete pre svoje telo spraviť, je zamerať sa na zdravú životosprávu. Tu máme na mysli hlavne skladbu jedálnička, spôsob stravovania a zdravý pohyb.

Ak chcete chudnúť zdravo, treba obmedziť príjem jednoduchých cukrov, živočíšnych tukov aj mastných, vyprážaných alebo nadmerne solených potravín. Vylúčiť ich úplne netreba, minimalizovať však áno. Naopak, ovocie, zeleninu, ryby, strukoviny a orechy, tie by vo vašom jedálničku chýbať určite nemali.

Pokiaľ ide o spôsob stravovania, ideálne je jesť 5 jedál denne, čiže raňajky, desiatu, obed, olovrant aj večeru. Nezabudnite však zmenšiť porcie každého jedla.

Čo sa týka pohybu a cvičenia, ktoré sú tiež súčasťou životosprávy, tu sa zamerajte predovšetkým na pravidelnosť a zdravú intenzitu. Ideálne je skombinovať chôdzu každý deň spolu s behom alebo kardio cvičením vo fitku 3 až 4 krát do týždňa.

Pozor aj na životný štýl a zlozvyky

Druhou dôležitou oblasťou, ktorá má vplyv na zdravé chudnutie, je životný štýl. V tomto ohľade ide hlavne o otázku fyzického a mentálneho vyťaženia, oddychu a tiež o vec niektorých častých zlozvykov, ktoré škodia zdraviu.

To, že dnešná doba je rýchla a kladie dôraz na vysoký pracovný výkon, je už pokladané za samozrejmosť, no je to veľmi nezdravá samozrejmosť. Mali by ste sa snažiť eliminovať čo najviac stresových faktorov, počas dňa si dopriať aj chvíľku „ničnerobenia“ a nezabúdať na zdravý spánok aspoň 7 až 8 hodín denne.

Obmedziť treba tiež konzumáciu alkoholu, ktorý zhoršuje tak metabolizmus, ako aj fyzickú vitalitu potrebnú pre cvičenie či zdravý pohyb. Čo treba úplne vypustiť, je fajčenie. Nikotín škodí pľúcam, srdcu aj svalom.

Príroda má najlepšie recepty

Ak ide o chudnutie, netreba zabúdať ani na niektoré prostriedky, ktoré nám ponúka príroda sama, hlavne v podobe bylín a rastlín fungujúcich ako prírodné spaľovače tukov.

Ide napríklad o známy divý pomaranč alebo o chilli papričky, ktoré obsahujú kapsaicín spôsobujúci štipľavosť a zároveň podporujúci termogenézu nevyhnutnú pre metabolizmus. Pomôcť vám môže aj zelený čaj znižujúci chuť na jedlo, prípadne aminokyseliny typu L-Karnitín urýchľujúce spaľovanie tuku z potravy.

Všetky spomínané zložky, ale aj mnoho iných zaujímavých látok, možno využiť nielen v surovej podobe, ale aj vo forme špecializovaných prípravkov.

Dobrým príkladom je značka eSlim®, ktorá je práve na týchto látkach založená. Ide o tabletky určené na podporu metabolizmu, chudnutia aj spaľovania tukov, ktoré si viete kúpiť priamo z oficiálneho eshopu výrobcu a vyskúšať tak ich účinky aj na vlastnej koži.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor