MENU
zdravy-zivot

Príbeh: Schudol 13 kg! Stačilo, že začal robiť TÚTO jednoduchú vec

Kardio cvičenie posilnilo jeho srdce, ale pomohlo mu aj zhodiť kilá, ktoré nabral počas pandémie.
Zdroj: https://www.instagram.com/luke_tompkins/

Súvisiace témy

Zdravý život

Príbeh: Schudol 13 kg! Stačilo, že začal robiť TÚTO jednoduchú vec

Chcel sa vyhnúť srdcovému infarktu a zhodiť nadbytočné kilogramy. Toto sú malé zmeny, ktoré Luke Tompkins (25) urobil a zabrali.

Priberanie sa u mladíka prikrádalo pomaly. „Pandémia kovidu ma vyviedla z bežného cvičebného rytmu, keďže telocvične vo Vancouveri, kde žijem, boli na niekoľko mesiacov zatvorené,“ začína svoje rozprávanie Luke Tompkins. Hoci sa telocvične po čase opäť otvorili, Luke priberal ďalej. Dostal sa až na váhu 93 kg, čo bolo u vtedy dvadsaťštyriročného muža najviac v jeho živote.

Nepáčilo sa mi, ako vyzerám, a necítila som sa dobre. Vždy som sa považoval za športovca, na strednej škole som behával a hrával basketbal. Teraz som lapal po dychu, len čo som zabehol kilometer. Vedel som, že musím urobiť nejakú zmenu.“

Posila pre srdce

Keď jeho starý otec dostal infarkt, musel sa podrobiť operácii a Luke si povedal, že takto skončiť nechce. „Môj pradedo mal tiež pár infarktov a ja som nechcel pokračovať v tomto trende,“hovorí. Začal viac myslieť na zdravie srdca a uvedomil si, že je čas začať sa o seba starať.

Aby si opäť vybudoval vytrvalosť, začal sa popri silovom tréningu venovať viac aj kardiu. Jeho prvým cieľom bolo prejsť denne 10 000 krokov.„Bol som vonku dokonca aj vtedy, keď pršalo. Kráčal som s dáždnikom, aby som splnil svoj denný limit.“

Pravidelný tréning

Prišiel na to, že práva vyššia tepová frekvencia je kľúčom k tomu, aby sa zbavil nadbytočného tuku. Po všetkých zdvíhacích cvičeniach pridal k tréningu20-minútové cvičenie na bicykli. Cvičí 2-3x týždenne 45 minút až hodinu.

Luke potom, ako schudol 13 kilogramov.Luke potom, ako schudol 13 kilogramov.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CNyafdonPwI/

Úprava stravy

Postupne si začal sledovať aj kalórie, ktoré denne prijal, s cieľom dosiahnuť kalorický deficit pre mierne týždenné chudnutie. „Ťažké syry a omáčky som vymenil za nízkotučné syry a omáčky s nulovým obsahom kalórií. Hovädzie a bravčové mäso zase za ryby a kuracie mäso. Bežné cestoviny som nahradil šošovicovými.“ Do svojho jedálneho lístka zaradil viac ovocia a zeleniny. 

Tým, že nemal žiadneho trénera, ktorý by ho motivoval, pravidelne sa fotil, vážil a výsledky týždenne porovnával. „Keď som videl, ako čísla klesajú a moje fotografie sa menia, motivovalo ma to pokračovať.“ Luke sa rozhodol chudnúť pomaly a postupne, aby si udržal čo najviac svalov. Mierna úprava stravy a kardio trénig sa postarali, že za päť mesiacov bol z neho iný človek. Spokojnejš a ľahší o 13 kg.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor