MENU
zdravy-zivot

Ženy po 50-tke, návaly tepla porazí bežná bylinka. Máte ju doma

Od prvých príznakov prechodu do menopauzy môže ubehnúť aj sedem rokov, bežné sú dva až štyri roky.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ženy po 50-tke, návaly tepla porazí bežná bylinka. Máte ju doma

Výkyvy nálad, návaly tepla či nočné potenie. Na bylinky sa môžu ženy obrátiť vo všetkých fázach života. Ktorým sa oplatí dať šancu v menopauze?

Prekonať nepríjemné stavy súvisiace s ukončením reprodukčného cyklu môžu pomôcť aj liečivé rastlinky. Ktoré podporia hormonálnu rovnováhu, duševnú pohodu, znížia prejavy menopauzy a regenerujú orgány?

Neobyčajná sila

Jednou z najsilnejších bylín plnej fytoestrogénov je ďatelina lúčna. Pomáha pri návaloch tepla, nočnom potení, zmenách nálady a nevoľnosti, čo patrí k častým prejavom menopauzy. Nemusíte si z nej pripraviť iba nálev. „Málo sa vie o tom, že ďatelina má jedlé kvietky, ktoré môžeme využívať ako súčasť liečby tak, že ju používame v kuchyni na ozdobenie a dochutenie šalátov či iných jedál,“ delí sa o praktický tip bylinkárka Miriam Latečková.

„Ale, samozrejme, ju môžeme využívať aj vo forme tinktúry, ak chceme, aby užívanie bolo pravidelné a efekt silnejší,“ dodáva. Siahnite po nej aj vtedy, ak ste unavené či podráždené, ďatelina vás povzbudí.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor