MENU
zdravy-zivot

Ženy po 50-tke, návaly tepla porazí bežná bylinka. Máte ju doma

Od prvých príznakov prechodu do menopauzy môže ubehnúť aj sedem rokov, bežné sú dva až štyri roky.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ženy po 50-tke, návaly tepla porazí bežná bylinka. Máte ju doma

Výkyvy nálad, návaly tepla či nočné potenie. Na bylinky sa môžu ženy obrátiť vo všetkých fázach života. Ktorým sa oplatí dať šancu v menopauze?

Prekonať nepríjemné stavy súvisiace s ukončením reprodukčného cyklu môžu pomôcť aj liečivé rastlinky. Ktoré podporia hormonálnu rovnováhu, duševnú pohodu, znížia prejavy menopauzy a regenerujú orgány?

Neobyčajná sila

Jednou z najsilnejších bylín plnej fytoestrogénov je ďatelina lúčna. Pomáha pri návaloch tepla, nočnom potení, zmenách nálady a nevoľnosti, čo patrí k častým prejavom menopauzy. Nemusíte si z nej pripraviť iba nálev. „Málo sa vie o tom, že ďatelina má jedlé kvietky, ktoré môžeme využívať ako súčasť liečby tak, že ju používame v kuchyni na ozdobenie a dochutenie šalátov či iných jedál,“ delí sa o praktický tip bylinkárka Miriam Latečková.

„Ale, samozrejme, ju môžeme využívať aj vo forme tinktúry, ak chceme, aby užívanie bolo pravidelné a efekt silnejší,“ dodáva. Siahnite po nej aj vtedy, ak ste unavené či podráždené, ďatelina vás povzbudí.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor