MENU
zdravy-zivot

Zemiaky a chudnutie? Zhadzovanie vám uľahčia hneď z niekoľkých dôvodov

Zemiaky
Zdravý život

Zemiaky a chudnutie? Zhadzovanie vám uľahčia hneď z niekoľkých dôvodov

Chcete si vylepšiť postavu a prvé, čo škrtnete z jedálneho lístka sú zemiaky? Robíte chybu, oberiete sa o ich účinky, ktoré sa vám pri chudnutí môžu hodiť.

Samotné zemiaky nemusia byť pri zhadzovaní kíl  problémom. Stačí ich správne upraviť. Určite však nepočítajte s tým, že si hmotnosť upravíte pravidelnou konzumáciou hranoliek. Zemiaky si pripravte v najjednoduchšej forme, uvarte ich vo vode. Ideálne so šupkou. Pod ňou sa totiž nachádza najviac vitamínov.

Hlad nehrozí

Prekážkou v chudnutí môžu byť aj hutnejšie omáčky, ktoré sa často so zemiakmi servírujú. Opäť vsaďte na jednoduchosť. Jedným z najlepších receptov je varený zemiak v šupke s bylinkovým nízkotučným tvarohom. Bylinky si namiešajte podľa vlastnej chuti. Ideálny je rozmarín, tymián. Konzumácia zemiakov má jednu veľkú výhodu, dlho po ich zjedení nebudete rozmýšľať, čo by ste si ešte mohli dať pod zub. Obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny, ktoré spolu so sacharidmi udržia pocit sýtosti. Ideálne je, ak si ich naservírujete okolo obeda.

Super minerál

Zemiaky neobsahujú takmer žiadne tuky, sú všek bohaté na minerály. Obsahujú množstvo draslíka, ktorý má odvodňujúci účinok. Pri chudnutí je to výhoda. Z tela sa tak ľahšie vyplavujú aj „odpadové“ látky. Okrem draslíka vás v zemiakoch poteší i vápnik, fosfor a horčík. Sto gramov varených zemiakov osbsahuje v priemere len okolo 300 kJ. Zaujímavosťou je, že studené zemiaky majú ešte menej kalórií. 


Ideálne je, ak ich necháte postáť asi deň. Za trikom sa skrýva takzvaný rezistetný škrob, ktorý sa prirodzene vyskystuje v mnohý potravinách bohatých na sacharidy. Vďaka tomu, že necháte zemiaky postáť, začnú sa sacharidy správať skôr ako vláknina.

Céčko poteší

V zemiakoch sa nachádza vitamín C. Tento populárny vitamín výborne stimuluje metabolizmus tukov. Pomôže vám spevniť aj spojivové tkanivo, čo je pri chudnutí ďalšou výhodou. Obsahujú i vitamíny B1, B2, B5 a B6 Milovníci zemiakov sa tak ani pri chudnutí nemusia klasických zemiakov vzdávať. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor