MENU
zdravy-zivot

Zemiaky a chudnutie? Zhadzovanie vám uľahčia hneď z niekoľkých dôvodov

Zemiaky
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zemiaky a chudnutie? Zhadzovanie vám uľahčia hneď z niekoľkých dôvodov

Chcete si vylepšiť postavu a prvé, čo škrtnete z jedálneho lístka sú zemiaky? Robíte chybu, oberiete sa o ich účinky, ktoré sa vám pri chudnutí môžu hodiť.

Samotné zemiaky nemusia byť pri zhadzovaní kíl  problémom. Stačí ich správne upraviť. Určite však nepočítajte s tým, že si hmotnosť upravíte pravidelnou konzumáciou hranoliek. Zemiaky si pripravte v najjednoduchšej forme, uvarte ich vo vode. Ideálne so šupkou. Pod ňou sa totiž nachádza najviac vitamínov.

Hlad nehrozí

Prekážkou v chudnutí môžu byť aj hutnejšie omáčky, ktoré sa často so zemiakmi servírujú. Opäť vsaďte na jednoduchosť. Jedným z najlepších receptov je varený zemiak v šupke s bylinkovým nízkotučným tvarohom. Bylinky si namiešajte podľa vlastnej chuti. Ideálny je rozmarín, tymián. Konzumácia zemiakov má jednu veľkú výhodu, dlho po ich zjedení nebudete rozmýšľať, čo by ste si ešte mohli dať pod zub. Obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny, ktoré spolu so sacharidmi udržia pocit sýtosti. Ideálne je, ak si ich naservírujete okolo obeda.

Super minerál

Zemiaky neobsahujú takmer žiadne tuky, sú všek bohaté na minerály. Obsahujú množstvo draslíka, ktorý má odvodňujúci účinok. Pri chudnutí je to výhoda. Z tela sa tak ľahšie vyplavujú aj „odpadové“ látky. Okrem draslíka vás v zemiakoch poteší i vápnik, fosfor a horčík. Sto gramov varených zemiakov osbsahuje v priemere len okolo 300 kJ. Zaujímavosťou je, že studené zemiaky majú ešte menej kalórií. 


Ideálne je, ak ich necháte postáť asi deň. Za trikom sa skrýva takzvaný rezistetný škrob, ktorý sa prirodzene vyskystuje v mnohý potravinách bohatých na sacharidy. Vďaka tomu, že necháte zemiaky postáť, začnú sa sacharidy správať skôr ako vláknina.

Céčko poteší

V zemiakoch sa nachádza vitamín C. Tento populárny vitamín výborne stimuluje metabolizmus tukov. Pomôže vám spevniť aj spojivové tkanivo, čo je pri chudnutí ďalšou výhodou. Obsahujú i vitamíny B1, B2, B5 a B6 Milovníci zemiakov sa tak ani pri chudnutí nemusia klasických zemiakov vzdávať. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor