MENU
zdravy-zivot

Zelený štvrtok na tanieri: Pôstne a sýte recepty pripravíte raz-dva

Na Zelený štvrtok sa malo jesť vždy niečo zelené, aby bol človek zdravý.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zelený štvrtok na tanieri: Pôstne a sýte recepty pripravíte raz-dva

Na Zelený štvrtok sa malo jesť vždy niečo zelené, aby bol človek zdravý. Dodržujete to? Máme pre vás pár inšpirácií.

Naši predkovia vedeli, prečo sa práve dnes zdravo zasýtiť. Zelený štvrtok je jedným z posledných pôstnych dní pred sviatkami Veľkej noci. Podľa tradície sa konzumovali jedlá zo špenátu, mladej žihľavy či štaveľa. 

Pripravovali sa z nich prívarky, polievky či omáčky a strukoviny. Hustá zeleninová polievka na večeru mala zasýtiť na celý nasledovný pôstny deň. Špenát a vajíčka sú na Zelený štvrtok najobľúbenejšími potravinami. 

Špenátová polievka 

Potrebujete:

  • 1 cibuľa
  • 1 lyžica oleja
  • 1,5 l vývaru (vody)
  • 1 mrazený špenát (pretlak)
  • cesnak (podľa chuti)
  • soľ, korenie
  • 2 vajcia
  • 80 ml smotany na varenie
Špenátová polievka hotová za pár minút.Špenátová polievka hotová za pár minút.
Špenátová polievka hotová za pár minút.
Zdroj: Shutterstock

Postup

  1. Nadrobno nakrájanú cibuľu opražíme na oleji, zalejeme vývarom. Akonáhle začne vrieť, pridáme rozmrazený špenát, soľ a korenie. Spoločne povaríme. Dochutíme rozotreným cesnakom, vlejeme smotanu, povaríme.
  2. Ochutíme pretlačeným cesnakom, pridáme smotanu a ešte chvíľu povaríme. Za stáleho miešania pridáme rozšľahané vajíčka, ktoré necháme prejsť varom a môžeme podávať. 

Recepty pokračujú na ďalšej strane... 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor