MENU
zdravy-zivot

Zelený štvrtok na tanieri: Pôstne a sýte recepty pripravíte raz-dva

Na Zelený štvrtok sa malo jesť vždy niečo zelené, aby bol človek zdravý.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zelený štvrtok na tanieri: Pôstne a sýte recepty pripravíte raz-dva

Na Zelený štvrtok sa malo jesť vždy niečo zelené, aby bol človek zdravý. Dodržujete to? Máme pre vás pár inšpirácií.

Naši predkovia vedeli, prečo sa práve dnes zdravo zasýtiť. Zelený štvrtok je jedným z posledných pôstnych dní pred sviatkami Veľkej noci. Podľa tradície sa konzumovali jedlá zo špenátu, mladej žihľavy či štaveľa. 

Pripravovali sa z nich prívarky, polievky či omáčky a strukoviny. Hustá zeleninová polievka na večeru mala zasýtiť na celý nasledovný pôstny deň. Špenát a vajíčka sú na Zelený štvrtok najobľúbenejšími potravinami. 

Špenátová polievka 

Potrebujete:

  • 1 cibuľa
  • 1 lyžica oleja
  • 1,5 l vývaru (vody)
  • 1 mrazený špenát (pretlak)
  • cesnak (podľa chuti)
  • soľ, korenie
  • 2 vajcia
  • 80 ml smotany na varenie
Špenátová polievka hotová za pár minút.Špenátová polievka hotová za pár minút.
Špenátová polievka hotová za pár minút.
Zdroj: Shutterstock

Postup

  1. Nadrobno nakrájanú cibuľu opražíme na oleji, zalejeme vývarom. Akonáhle začne vrieť, pridáme rozmrazený špenát, soľ a korenie. Spoločne povaríme. Dochutíme rozotreným cesnakom, vlejeme smotanu, povaríme.
  2. Ochutíme pretlačeným cesnakom, pridáme smotanu a ešte chvíľu povaríme. Za stáleho miešania pridáme rozšľahané vajíčka, ktoré necháme prejsť varom a môžeme podávať. 

Recepty pokračujú na ďalšej strane... 

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor