MENU
zdravy-zivot

Zelená dilema: Vyčistia alebo nevyčistia izbové rastliny vzduch v miestnosti?

Feng šuej svokriným jazykom nefandí, vedci z NASA áno.
Zdravý život

Zelená dilema: Vyčistia alebo nevyčistia izbové rastliny vzduch v miestnosti?

Vedci z NASA nedajú už tridsať rokov dopustiť na izbové rastliny. Teraz ich teóriu nabúral jeden muž. Zanevrieme na kvety v črepníkoch?

Výskumníci z NASA sa v 90. rokoch zamýšľali nad tým, ako prečistiť vzduch v miestnosti inak než len vetraním. Vybrali niekoľko druhov izbových rastlín a sledovali, ako si poradia so vstrebávaním škodlivých látok z prostredia, ako je benzén, formaldehyd, trichlóretylén, xylén a amoniak. Tie sa k vám domov dostanú jednoducho, s novým nábytkom, v kobercoch, náteroch na steny a spôsobujú rôzne zdravotné problémy od dráždenia očí, uší, hrdla až po bolesť hlavy či únavu. Ich niekoľkoročné pozorovanie potvrdilo, že rastliny čistia vzduch od toxických látok a vedia odstrániť až 87 percent toxínov v priebehu dvadsaťštyri hodín.

Nie je kašeľ ako kašeľ. Kedy by ste to už s návštevou lekára nemali odkladať?

Prírodné zvlhčovače

Kvety v črepníkoch sa oplatí postaviť aj na pracovný stôl. Absorbujú oxid uhličitý a škodliviny, ktoré sa uvoľňujú zo stavebného materiálu či kancelárskych prístrojov a „vydychujú“ kyslík. „V interiéroch, kde je umiestnená zeleň, sa zvyšuje vlhkosť vzduchu, znižuje sa prašnosť a hlučnosť, eliminuje sa statické napätie. Človek sa cíti príjemnejšie, ľahšie sa mu dýcha a cíti sa vo väčšej pohode. Pomocou zelene preto vieme vytvoriť vo svojich domovoch i v kanceláriách harmonickejšie a zdravšie prostredie,“ objasňuje dôležitosť izbových rastlín Roman Šembera, majiteľ veľkoobchodu s interiérovou zeleňou.

Dostatok svetla

Kvalitu čistenia vzduchu rastlinami ovplyvňuje najmä úroveň svetla, ktorá podmieňuje proces fotosyntézy. „Zeleň na pracoviskách a v interiéroch domácností znižuje toxíny z priestoru, transformuje ich do svojho koreňového systému a rozkladá ich na základné prvky,“ vysvetľuje Roman Šembera, ako to funguje. Rastliny ako prírodné vzduchové filtre pomáhajú minimalizovať zápach. Väčšina z nás trávi až 90 percent svojho času v uzavretých priestoroch, priniesť si preto domov nejaký rastlinný život nie je až taký zlý nápad.

5 telesných pachov, ktoré by ste nemali nikdy ignorovať!

Zmierňujú agresivitu

Okrem pozitívneho vplyvu na ovzdušie môžeme hovoriť aj o pôsobení izbových rastlín na našu psychiku. „Zeleň podporuje kreativitu a tak zvyšuje pracovný výkon. Výskumy dokazujú, že zeleň umiestnená na pracoviskách znižuje mieru agresivity a stresu a zvyšuje sústredenosť zamestnancov,“ dopĺňa Šembera. Potvrdili to aj vedci z Rutgers University pod vedením Jeannette Haviland-Jonesovej, ktorí skúmali vplyv rastlín na ľudské správanie. Potvrdili, že väzby medzi kvetinami a ich vplyv na emocionálne zdravie existuje. Živé rastliny uvoľňujú napätie mysle, naše zmysly sú fascinované ich vôňou, farba upokojuje a zlepšuje našu pamäť. Sú výbornou terapiou najmä pre starších ľudí.

Nadhodnotené rastliny

Nadšenie z čistenia vzduchu kvetmi schladil nedávny výskum z Drexelskej univerzity, podľa ktorého rastliny síce môžu pomôcť domácemu alebo kancelárskemu priestoru, ale ich schopnosti zlepšovať kvalitu ovzdušia, sú značne nadhodnotené. „Už nejaký čas ide o mylnú predstavu. Rastliny sú prospešné, ale v skutočnosti nečistia vzduch v miestnosti dostatočne rýchlo na to, aby ovplyvnili kvalitu ovzdušia domáceho alebo kancelárskeho prostredia,“ uviedol Michael Waring, profesor architektonického a environmentálneho inžinierstva. Podľa neho je problémom výskumu NASA z 90. rokov a ďalších výskumov to, že prebehli v laboratóriu, v uzavretom prostredí, ktoré má málo spoločného s domom alebo kanceláriou. Údaje z týchto štúdií nie sú preto presné. Podľa jeho výpočtov by rastliny mohli konkurovať vetraniu a otvoreným oknám v uzavretom priestore len vtedy, ak by ich bolo 10 až 1 000 na štvorcový meter. Warning netvrdí, že črepníkové rastliny vzduch nezlepšia, ale určite sa nevyrovnajú vetraniu.

Neprehliadnite: Mentálny detox: Predbehnite syndróm vyhorenia a doprajte si pravý oddych

Syndróm chorých budov

Syndróm sa prejavuje rôznymi zdravotnými symptómami. Medzi najčastejšie patria:

 • podráždenie, pálenie, slzenie očí
 • podráždený alebo zapchatý nos, krvácanie z nosa, svrbenie v nose
 • sucho alebo bolesť v krku, niekedy opisované ako škrabanie v krku, podráždenie horných dýchacích ciest, problémy pri prehĺtaní 
 • suchá, podráždená, svrbiaca pokožka, niekedy s vyrážkou
 • bolesť hlavy, únava, podráždenosť a poruchy koncentrácie

Aké izbové rastliny odporúča NASA?

 • lopatkovec
 • svokrine jazyky
 • fikus
 • papraď
 • nefrolepka
 • dracéna
 • bambus
 • Aloe vera

Rýchla a zdravá večera: 7 chutných tipov, ktoré pripravíte za 10 minút

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia