MENU
zdravy-zivot

Zdravý spánok súvisí s nižším rizikom rakoviny prostaty

Spánok predstavuje ochranu pred rakovinou prostaty. Máte ho dostatok?
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Zdravý spánok súvisí s nižším rizikom rakoviny prostaty

Riziko rakoviny prostaty je vyššie u mužov s nízkou hladinou melatonínu. Tá je dôsledkom problémov so spánkom.

Muži, ktorí spia tvrdo, majú nižšie riziko rozvoja rakoviny prostaty. Vyššia hladina melatonínu, hormón produkovaný v noci, pomáha regulovať vnútorné hodiny v tele tak, aby boli spojené s o 75 % nižším rizikom vzniku pokročilej formy nebezpečnej diagnózy ovplyvňujúcej práve mužov.

Muži, ktorí majú problémy so zaspávaním a s udržaním spánku, majú zvyčajne nižšiu hladinu tohto hormónu. Chronické narušenie spánku by mohlo zvýšiť riziko vzniku rakoviny prostaty. Podľa time.com s týmto objavom prišli vedci z Harvard School of Public Health. Analyzovali spánok a vzorky moču kvôli hladine melatonínu u 928 islandských mužov.

Rakovina prostaty

Po siedmich rokoch lekári 111 mužom diagnostikovali rakovinu prostaty, vrátane 24 s pokročilým alebo život ohrozujúcim štádiom choroby. Ale tí s nadpriemernou hladinou melatonínu mali o 75 % nižšiu pravdepodobnosť vzniku pokročilého štádia tohto ochorenia.

Sarah Marktová, študentka, ktorá výskum viedla, povedala: „Strata spánku a ďalšie faktory môžu mať vplyv na množstvo sekrécie melatonínu alebo tento hormón zablokovať úplne. Zdravotné problémy spojené s nízkou hladinou melatonínu, ako je narušený spánok a narušenie cirkadiánneho rytmu sú široké, vrátane potenciálne rizikového faktoru pre rakovinu.“ O dôvod viac dbať na dostatok spánku.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor