MENU
zdravy-zivot

Zdravý spánok súvisí s nižším rizikom rakoviny prostaty

Spánok predstavuje ochranu pred rakovinou prostaty. Máte ho dostatok?
Zdravý život

Zdravý spánok súvisí s nižším rizikom rakoviny prostaty

Riziko rakoviny prostaty je vyššie u mužov s nízkou hladinou melatonínu. Tá je dôsledkom problémov so spánkom.

Muži, ktorí spia tvrdo, majú nižšie riziko rozvoja rakoviny prostaty. Vyššia hladina melatonínu, hormón produkovaný v noci, pomáha regulovať vnútorné hodiny v tele tak, aby boli spojené s o 75 % nižším rizikom vzniku pokročilej formy nebezpečnej diagnózy ovplyvňujúcej práve mužov.

Muži, ktorí majú problémy so zaspávaním a s udržaním spánku, majú zvyčajne nižšiu hladinu tohto hormónu. Chronické narušenie spánku by mohlo zvýšiť riziko vzniku rakoviny prostaty. Podľa time.com s týmto objavom prišli vedci z Harvard School of Public Health. Analyzovali spánok a vzorky moču kvôli hladine melatonínu u 928 islandských mužov.

Rakovina prostaty

Po siedmich rokoch lekári 111 mužom diagnostikovali rakovinu prostaty, vrátane 24 s pokročilým alebo život ohrozujúcim štádiom choroby. Ale tí s nadpriemernou hladinou melatonínu mali o 75 % nižšiu pravdepodobnosť vzniku pokročilého štádia tohto ochorenia.

Sarah Marktová, študentka, ktorá výskum viedla, povedala: „Strata spánku a ďalšie faktory môžu mať vplyv na množstvo sekrécie melatonínu alebo tento hormón zablokovať úplne. Zdravotné problémy spojené s nízkou hladinou melatonínu, ako je narušený spánok a narušenie cirkadiánneho rytmu sú široké, vrátane potenciálne rizikového faktoru pre rakovinu.“ O dôvod viac dbať na dostatok spánku.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor