MENU
zdravy-zivot

S chudnutím začnite v obchode: S týmto zoznamom zhodíte a ešte aj ušetríte!

×
Zdravý život

S chudnutím začnite v obchode: S týmto zoznamom zhodíte a ešte aj ušetríte!

Máte radi nakupovanie? Alebo túto činnosť prenechávate svojej polovičke? Ak sa snažíte schudnúť, poradíme vám, na ktoré potraviny by ste v obchode nemali zabudnúť.

Viete si vybrať výživné potraviny či vytvoriť dobrý nákupný zoznam? Spoznajte základy zdravého nakupovania. Praktické rady a tipy od výživovej odborníčky prináša portál Healthline. 

Potrebujte plán

Woman,At,Farmer's,Market,,Checking,Her,Shoping,List.Woman,At,Farmer's,Market,,Checking,Her,Shoping,List.
Zdroj: Shutterstock

Zatiaľ čo niektorí idú nakupovať bez zoznamu alebo predstavy o tom, aké jedlá v priebehu týždňa uvaria, je lepšie, ak si pripravíte nejaký plán. Nákupný zoznam je základný nástroj, ktorý vám pri výbere z veľkého množstva produktov pripomenie, čo naozaj potrebujete. Vďaka nemu prestanete zbytočne míňať. A to nie je všetko! Štúdie navyše ukazujú, že zoznamy potravín pomáhajú nakupovať zdravšie. 

Čo by mal obsahovať?

Zdravá a vyvážená strava by mala byť zložená z potravín bohatých na živiny. Zelenina, ovocie, zdroje bielkovín ako ryby a vajcia, fazuľa, orechy a semená. Toto sú potraviny, ktoré by ste mali uprednostniť vo svojom zozname.

Nákupny zoznam si skúste rozdeliť do sekcií. Tu je príklad toho, čo by mohol obsahovať: :

 • Ovocie: pomaranče, banány, jablká, grapefruity, citróny, čučoriedky, ananás a avokádo
 • Zelenina: brokolica, špargľa, cibuľa, špenát, paprika a cuketa, zemiaky, sladké zemiaky, maslová tekvica
 • Fazuľa a obilniny: cícer, hnedá ryža, čierna fazuľa a quinoa, červená šošovica
 • Bielkoviny: vajcia, ryby, kuracie mäso, mleté ​​morčacie mäso a tofu
 • Proteíny: vajcia, konzervovaný losos, kuracie prsia
 • Mrazené potraviny: mrazené bobulové ovocie a mrazený kel
 • Konzervované potraviny: konzervovaný losos, sardinky, konzervované fazule, konzervované tekvicové pyré, nakrájané paradajky
 • Orechy a semená: pražené mandle, tekvicové semienka 
 • Mliečne a nemliečne výrobky: kokosové mlieko, syr feta, kozí syr a plnotučný grécky jogurt
 • Korenie: olivy, sušené paradajky, šalátový dresing, olivový olej, pesto a salsa
 • Nápoje: minerálna voda, bylinkové čajové vrecúška
 • Rôzne: mletá káva, sušené ovocie, horká čokoláda, banánové lupienky a strúhaný nesladený kokos

Do obchodu si môžete zobrať namiesto nákupného zoznamu týždenné menu s rozpísanými ingredienciami, ktoré potrebujete na prípravu jedál. 

Všímajte si

Čítate si v obchode etikety so zložením? Už v obchode je dobré kontrolovať výživové údaje balených ptravín. Nezdravé, priemyselne spracované potraviny majú zvyčajne dlhý zoznam zložiek, no to isté môžeme objaviť aj na zdravých balených potravinách. Ešte predtým ako si potravinu dáte do košíke, pozorne si prečítajte jej zloženie. 

Woman,Reading,Ingredients,And,Nutrition,Information,On,Juice,Bottle's,EtiquetteWoman,Reading,Ingredients,And,Nutrition,Information,On,Juice,Bottle's,Etiquette
Zdroj: Shutterstock

Ak medzi prvými ingredienciami objavíte umelé sladidla, rafinované sacharidy alebo vysoko spracovaný olej, nie je to znak zdravej a výživnej potraviny. Najväčšiu pozornosť venujem obsahu pridaného cukru. Jeho konzumácia zdraviu neprospieva a môže zvýšiť riziko ochorení, ako sú srdcové choroby, poruchy duševného zdravia či cukrovka.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor