MENU
zdravy-zivot

Zdravo vás zasýti na raňajky, obed či večeru. Tvaroh majte po ruke

Tvarohovú nátierku si dajte kedykoľvek počas dňa.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zdravo vás zasýti na raňajky, obed či večeru. Tvaroh majte po ruke

Nátierka je výbornou voľbou počas celého dňa. Zrána si ju natriete na chlieb, na obed si ju môžete zmiešať s cestovinami a večer si k nej nakrájajte zeleninu.

Prečo sa oplatí mať tvaroh vždy v chladničke? Poteší vás nielen vysoký obsah bielkovín, ale i probiotík. Práve tie vám prostredníctvom posilnenia črevnej mikroflóry vylepšia aj imunintný systém. Ľahšie stráviteľný je nízkotučný tvaroh, ktorý obsahuje maximálne dvadsať percent tuku.

Na vlasy i nechty

Tvaroh patrí ku klasickým zdrojom vápnika, ktorý ocenia kosti. Spolu s bielkovinami vám však vylepší aj nechty a vlasy. Bielkoviny totiž spolupracujú na tvorbe kolagénu. Zároveň sa vďaka nim zlepšuje i spracovanie železa, ktoré získate z bežných potravín. Mnohí však siahnu po tvarohu kvôli tomu, že podporuje regeneráciu pečene. Teraz vám už nič nestojí v ceste, aby ste vyskúšali chutnú, tvarohovú nátierku. 

Potrebujeme:

  • 500 g tvarohu
  • 2 lyžice olivového oleja
  • zväzok čerstvej mäty
  • trochu petržlenovej vňate
  • cíbiky mladej cibuľky
  • trochu čili
  • čierne mleté korenie
  • soľ
Skvelým zdrojom bielkovín je napríklad polotučný tvaroh, syr cottage alebo skyr.Skvelým zdrojom bielkovín je napríklad polotučný tvaroh, syr cottage alebo skyr.
Zdroj: Ilustračné foto: Shutterstock

Postup:

  1. Nadrobno nakrájajte petržlenovú vňať, cíbiky i mätu.
  2. Zmiešajte tvaroh s olejom, pridajte pripravené bylinky. Na záver dochuťte čili, mletým korením a soľou. 

Pri tvorbe tvarohových nátierok sa fantázii medze nekladú. Pokojne ho môžete zmiešať aj s bazalkou, žeruchou, rukolou, pokojne do nich prihoďte ľanové alebo chia semienka. Bez problémov ju môžete kombinovať s nastrúhanou mrkvou alebo reďkovkou. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor