MENU
zdravy-zivot

Depresiu aj bolesť kĺbov zhoršia TIETO potraviny! Jedli ste ich dnes?

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Depresiu aj bolesť kĺbov zhoršia TIETO potraviny! Jedli ste ich dnes?

Omega-6 mastné kyseliny organizmus potrebuje. Keď to však s nimi preženiete, budete trpieť. Na ktoré potraviny si musíte dať pozor?

Lámete si občas hlavu nad tým, prečo je vám zle? Z depresie možno obviníte počasie, z bolestí kĺbov tiež a z toho, že máte už tretiu virózu v priebehu šiestich týždňov, možno viníte stres v práci, klimatizáciu či nedostatok spánku. Napadlo vám, že za vaše problémy môže balíček arašidov, kukurica, olivy, vajcia alebo mak? 

V malom množstve pomáhajú

Potraviny bohaté na omega-6 mastné kyseliny nie sú nezdravé. Majú veľa vitamínov, minerálov, stopových prvkov. Ani kyseliny omega-6 nie sú nezdravé, veď zmierňujú príznaky mnohých ochorení, napríklad žalúdočné vredy, artritídu, osteoporózu, psoriázu, choroby srdca a ciev, vysoký tlak, pomáhajú hojiť rôzne zápaly kože a to aj akné. Lenže, keď to s nimi preženiete, stanú sa z pomocníka nepriateľom. 

Každý deň zjete balík arašidov? Nepomôže ani to, že sú bez soli a nepražené. Majú v sebe až päťtisíc násobok omega-6 oproti omega-3. Každý deň zjete balík arašidov? Nepomôže ani to, že sú bez soli a nepražené. Majú v sebe až päťtisíc násobok omega-6 oproti omega-3.
Každý deň zjete balík arašidov? Nepomôže ani to, že sú bez soli a nepražené. Majú v sebe až päťtisíc násobok omega-6 oproti omega-3.
Zdroj: Shutterstock

Viac zápalov a bolesti

Omega-6 mastné kyseliny si organizmus nevie vyrobiť sám, potrebuje ich prijať v potrave. Ak ich konzumujete v optimálnom množstve - musí ich byť vždy menej ako omega-3 mastných kyselín a to v pomere 1:2 alebo 1:3. Ak si pomer 1:2 alebo 1:3 neustriehnete, zvýši sa riziko zápalov v tele, rozvoj ischemickej choroby srdca i rakoviny. 

Kde je veľa omega-6?

► arašidy
► mandle
► slnečnicové semienka
► slnečnicový olej
► sezamový olej
► olivy, olivový olej
► vajcia
► mak
► avokádo
► kukurica
► sója
► konopný olej
► tekvicové semienka

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor