MENU
zdravy-zivot

Zdravé raňajky do práce pomôžu vášmu telu aj psychickému zdraviu

Ilustračné foto
Zdroj: Union
Zdravý život

Zdravé raňajky do práce pomôžu vášmu telu aj psychickému zdraviu

Správne stravovacie návyky môžu maž významný vplyv na pracovný výkon človeka. V súčasnosti odborníci vykonávajú viacero výskumov o tom, aký vplyv majú zdravé raňajky na fyzické, ale aj psychické zdravie. Prečo sú raňajky dôležité a čo sa stane s vašim telom, ak by ste ich začali pravidelne vynechávať?

Zdravé raňajky pred prácou

Kľúčom úspechu v práci je dostatok energie a dobré psychické zdravie. Aby ste prekonali dopoludňajší útlm, nezabudnite na rannú konzumáciu potravín v podobe celozrnných výrobkov, bielkovín, ale aj ovocia a zeleniny. Venujte raňajkám viac pozornosti, aby ste dosiahli lepšie kognitívne schopnosti a produktivitu na pracovisku. Opatrne s „kalorickými bombami“ – cukor síce poskytne rýchly prílev energie, ale už o niekoľko hodín navodí letargické pocity.

Dobrou cestou môžu byť raňajkové cereálie za predpokladu, že zvolíte správnu obilninu (ovsené, kukuričné vločky, ľanové semienka a iné). Vedeli ste, že práve cereálie boli vynájdené takmer pred dvesto rokmi? Zaujímavejšie je, že lekári ich zaradili do jedálnička zo špecifických zámerov. Cieľom tejto vlákniny bolo vtedy odkloniť verejnosť od hriechu a teda potlačiť ich sexuálne túžby.

Pestrá história raňajok: Štandard, alebo privilégium?

Keďže raňajky sú známou súčasťou každodennej rutiny, je ľahké predpokladať, že ich ľudia pripravovali už odjakživa. V skutočnosti ranné jedlo v minulosti nepredstavovalo nič štandardné. V stredoveku sa na našom kontinente raňajkovalo len v domácnostiach, kde obyvatelia museli vstávať a pracovať veľmi skoro. Teológ Tomáš Akvinský v trinástom storočí dokonca považoval raňajky pred rannou omšou za hriech, pretože išlo o porušenie pôstu.

Postupom času ľudia prechádzali z tradičnej práce na vlastnom pozemku do zamestnania, kde často prestávali byť pánmi svojho času a museli vykonávať službu dlhé dni bez stravy. Zdravotná poisťovňa a s ňou spojené zdravotné poistenie v tom čase ešte neexistovali, takže otázku vlastného zdravia a bezpečnosti museli vyriešiť sami - sýte, zdravé raňajky im umožnili pracovať dlhšie. Hoci dnešná pracovná doba nie je tak výrazne náročná ako v minulosti, raňajky nadobudli veľký význam – dokonca sú označované za najvýznamnejšie jedlo dňa, pre množstvo zdravotných benefitov, ktoré so sebou prinášajú.

Výhody správneho raňajkovania

Výber vhodných potravín na doplnenie energie po prebudení zlepšuje sústredenie a pamäť. Vedecké poznatky dokazujú, že dobrá kvalita života súvisiaca so zdravím (z anglického health-related quality of life) sa dá dosiahnuť pravidelnou konzumáciou raňajok. Jedna zo štúdií sa tiež zamerala na otázku zdravých raňajok. Po rozsiahlom výskume na náhodne vybratých 527 účastníkov sa zistilo, že konzumenti nekvalitných raňajok majú zníženú celkovú psychickú a fyzickú pohodu, či zvýšenú hladinu depresie a stresu.

Pravidelné vynechávanie raňajok nezasahuje len psychické zdravie, ale môže narušiť aj prirodzený biorytmus tela. Medzi riziká patrí napríklad pokles hladiny cukru v krvi, kvôli čomu mozog a svaly nebudú pracovať čo najefektívnejším spôsobom. Raňajkovaním svojmu telu oznamujete, že bude mať dostatok energie na nadchádzajúci deň. Pri ich vynechaní mozog „nahodí šetriaci mód“ a začne uschovávať tuky do zásoby.

Prevencia v podobe raňajok zníži pravdepodobnosť vzniku chorôb v budúcnosti. Ak by predsa len došlo k takýmto problémom, je potrebné využiť základnú službu zdravotnej starostlivosti. V našej krajine táto služba nie je zadarmo a sprevádza ju povinné zdravotné poistenie. Dobrá zdravotná poisťovňa však poskytuje viaceré základné služby. V súvislosti s problémami, spôsobenými dlhodobým nesprávnym stravovaním je vhodné zvážiť zdravotné poistenie choroby, ktoré daná zdravotná poisťovňa ponúka.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Union

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor