MENU
zdravy-zivot

4 „zdravé“ raňajky, z ktorých sa nenormálne priberá! Jete ich aj vy?

What,Should,I,Eat.,Young,Pensive,Woman,Thinking,Near,Opened
Zdravý život

4 „zdravé“ raňajky, z ktorých sa nenormálne priberá! Jete ich aj vy?

Ktoré raňajkové menu sa „tvária“ zdravo, no pri chudnutí vám veľmi nepomôžu? 

Raňajkujete každý deň približne to isté? Nestíhame vymýšľať nové špeciality a doma máte väčšinou len niekoľko potravín, ktoré sa vám prídu ako „zdravé“ raňajky? Ak sa zakaždým ráno budete napchávať kalóriami, cukrom a priemyselnými „umelinami“, nezabezpečí vám to práve aktívne dni, a už vôbec neprospeju vášmu chudnutiu.

Pripravili sme zoznam potravín, ktoré sa tvária zdravo. Ak ich raňajkujete až príliš často, poradíme vám akou vhodnou alternatívou by ste ich mohli nahradiť.

Instantná kaša

Delicious,Porridge,With,Apple,And,Cinnamon.,Fresh,Natural,Breakfast,ServedDelicious,Porridge,With,Apple,And,Cinnamon.,Fresh,Natural,Breakfast,Served
Zdroj: Shutterstock

Stačí vysypať obsah balíčka do misky a zaliať horúcou vodou. Jednoduché, rýchle, chutné a ešte k tomu aj zdravé, poviete si. Nie je to však úplne tak. V jednej porcii takejto kaše sa nachádzajú asi 3 až 4 kocky cukru. Okrem toho, niekedy sa v zložení objaví aj ďalšie sladenie, napríklad v podobe glukózového sirupu. Často sú koncentrované solamylom alebo kukuričným škrobom a ochutené umelou arómou. Otáznou ostáva aj kvalita použitých surovín.

Lepšia voľba: Uvariť si ovsenú kašu z vločiek a mlieka, prípadne vody či rastlinného mlieka, je otázkou pár minút. Do kaše môžete pridať srvátkový proteín alebo dochutiť aspoň orieškami či semienkami.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor