MENU
Zdravý život

Zdravý Mikuláš: 6 SUPER tipov na chutné a originálne dobroty

2. Domáce perníčky 

3. Domáce perníčky 
Nekupujte tento rok oplátky a vyrobte si doma svoje vlastné perníčky. 3. Domáce perníčky 
Nekupujte tento rok oplátky a vyrobte si doma svoje vlastné perníčky.
Zdroj: Shutterstock

Nekupujte deťom sušienky z obchodu, ale vyrobte si doma svoje vlastné perníčky. Je to jednoduché a s prípravou vám určite radi pomôžu aj vaše ratolesti.

Budete na ne potrebovať: 

  • 150 g práškového cukru,
  • 400 g hladkej múky,
  • 100 g masla,
  • 2 vajcia,
  • 2 lyžice medu,
  • 2 lyžičky perníkového korenia,
  • 1 lyžičku sódy

Postup: 

  • Najprv zmiešajte cukor s vajíčkami a maslom. Do zmesi pridajte med a perníkové korenie. Nakoniec primiešajte aj múku a sódu a vypracujte hladké cesto, ktoré nechajte na chvíľu v chladničke.  
  • Cesto si vyvaľkajte na podložke a vykrajujte z neho rôzne tvary. 
  • Pečte približne 10 minút pri teplote 180 °C.
SPÄŤ
2/6
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia