MENU
zdravy-zivot

Zdravý Mikuláš: 6 SUPER tipov na chutné a originálne dobroty

Vašich blízkych môžete potešiť aj domácimi perníčkami.
Zdravý život

Zdravý Mikuláš: 6 SUPER tipov na chutné a originálne dobroty

Skúste tento rok pripraviť zdravšie, ale rovnako chutné balíčky od Mikuláša podľa našich tipov. Čo by v nich nemalo chýbať?

Namiesto lacných mliečnych čokolád stavte na ovocie, čerstvé i sušené, orechy a možno nejaký ten zemiak pre nezbedníka. Najlepšie je sladké ovocie, ktoré deťom sladkosti vynahradí. Skúste papáju, sušené mango, čerešne či kiwi. V balíčku by určite nemala chýbať ani mandarínka, bánán alebo jabĺčko.  

Ak si potrpíte na sladkosti, vyberajte tie kvalitnejšie. Ideálna je čokoláda s vysokým obsahom kakaa (u mliečnej čokolády minimálne 35%, o horkej vyše 60%). Alebo si doma vyrobte vlastné čokolády, ktorým nikto neodolá. 

1. Pravá domáca čokoláda

1. Domáca čokoláda
Čokoládové figúrky z obchodu nie su tou najzdravše, pretože často obsahujú iba malé percento kakaa. Vyrobte si doma vlastne čokolády, ktorým nikto neodolá. 

Na domácu 80% čokoládovou dobrotu vám budú stačiť len 2 ingrediencie:

300 g nepražených drvených kakaových bôbov
75 g trstinového cukru1. Domáca čokoláda
Čokoládové figúrky z obchodu nie su tou najzdravše, pretože často obsahujú iba malé percento kakaa. Vyrobte si doma vlastne čokolády, ktorým nikto neodolá. 

Na domácu 80% čokoládovou dobrotu vám budú stačiť len 2 ingrediencie:

300 g nepražených drvených kakaových bôbov
75 g trstinového cukru
Zdroj: Shutterstock

Na domácu 80% čokoládovou dobrotu vám budú stačiť len 2 ingrediencie:

  • 300 g nepražených drvených kakaových bôbov
  • 75 g trstinového cukru

Postup: 

Drvené kakaové bôby najprv vysypte na panvicu a zľahka nasucho opražte. Keď ich rozohrejete, bude sa vám s nimi lepšie pracovať.
Ešte teplé ich presypte do mixéra, pridajte cukor a mixujte. Bôby sa tým zahrejú a zmes získa tekutú čokoládovú konzistenciu. 
Hotovú čokoládu vylejte do formičiek. Do stredu zapichnite špajlu a už len počkajte na tú správnu chvíľu, keď vám špajla bude v čokoláde držať. 

Ďalšie tipy ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia