MENU
zdravy-zivot

Kapustové hody: 3 výnimočné chutné a zdravé recepty

Kapusta je zeleninou pochádzajúcou zo Stredomoria.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kapustové hody: 3 výnimočné chutné a zdravé recepty

Biela, červená či kyslá. Kapusta je potravina pre všetkých hladošov. Dokáže výborne zasýtiť, ale pritom obsahuje málo kalórií a veľa vitamínov.

Biele kapusta je bohatá na kyselinu listovú vitamín C, B12 či mangán. Obsahuje tiež selén, ktorý podporuje imunitný systém, ale aj  dôležitý stopový prvok zinok. Obsahuje tiež antibakteriálne fytoncídy a protisklerotický inositol.

Červená kapusta má podobné zloženie ako biela kapusta. Má o niečo menej vlákniny, ale vyšší obsah sacharidov, vitamínu C, provitamínu A a dvojnásobok železa. Jedlo z červenej kapusty má tiež výraznejšiu chuť. 

Chuť kyslejkapuste dáva bakteriálne kvasenie. Obsahuje užitočné mikroorganizmy, ktoré zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín. Fermentáciou vzniká v kapuste kobalamín (vitamín B12), ktorý sa nenachádza v rastlinnej strave bežne. Kyslá kapusta je tiež bohatá na pyridoxín, niacín, kyselinu pantoténovú, vitamín C, draslík, železo, horčík a zinok.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor