MENU
zdravy-zivot

Zdravé alebo diétne varenie patrí po celý rok medzi skloňované témy

Ilustračné foto
Zdroj: ketomix.sk
Zdravý život

Zdravé alebo diétne varenie patrí po celý rok medzi skloňované témy

Kdekoho trápi nejaké to kilo navyše, iný sa zase stretáva so zdravotnými problémami, ďalší sa len začal zaujímať o zdravý životný štýl. Zdravé varenie ich však všetky spája. Ako na to?

Stravovať zdravo sa môže každý

Hneď ako počujeme, že by sme sa mali stravovať zdravo, okamžite sa niektorým z nás zježia všetky chlpy na tele. To sa budeme musieť vzdať svojho obľúbeného jedla? Otázka, ktorá nám v tej chvíli automaticky vyskočí v hlave a nedá nám pokoj. Kľud, všetky obľúbené jedlá sa dajú pripraviť aj trochu inak, zdravšie. To vám mimochodom určite potvrdia aj tí, ktorí sa rozhodli vyskúšať napríklad ketodietu. Ako na to?

Tip číslo jedna: Aký používate riad?

Prvým krokom k tomu, aby ste varili ľahšie a zdravšie jedlá, môže byť výmena riadu. Schválne. Aké doma používate? Keď totiž stavíte na nepriľnavý riad, nebudete potrebovať toľko tuku na varenie, a keď už, tak stavte na tie zdravé, čo neobsahujú vysoké množstvo nasýtených mastných kyselín.

Medzi zdravé tuky patrí olivový alebo repkový olej, nájdeme ich aj v rybách, olivách, v sóji, avokáde, ich zdrojom sú tiež semienka a orechy.

Tip číslo dva: Čo máte v špajzi?

Hneď, ako padne rozhodnutie, že budete variť zdravšie, skontrolujte špajzu a chladničku. Možno vás prekvapí, čo všetko tam máte. Chipsy, párky, slanina, čokoládové tyčinky, trvanlivé salámy a ďalšie podobné potraviny tam nepatria, bez problémov sa bez nich zaobídete.

Tip číslo tri: Zeleninu pripravujte na pare

Súčasťou zdravého jedálnička by malo byť ovocie aj zelenina, ideálne bobuľovité ovocie a zelená zelenina. Jesť ich môžete čerstvé alebo pripravené na pare. Tak si zachovajú cenné výživové látky.

Viete, že zelenina pridá jedlu na objeme a do tela doplní potrebné vitamíny, minerály a vlákninu?

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: ketomix.sk

Tip číslo štyri: Znížte príjem sacharidov

Cesta k vysnívanej postave a zdravému životnému štýlu vedie aj napriek zníženiu sacharidov v strave. Ani si to neuvedomujeme, ale konzumujeme ich zbytočne veľa, navyše dávame prednosť jednoduchým sacharidom namiesto tých komplexných.

Vzdajte sa sladených limonád, džúsov a kolových nápojov, prestaňte si sladiť čaj a kávu, zemiaky ako prílohu nahraďte zeleninou. Keď už vás bude naháňať maškrta, namiesto čokolády siahnite po ovocí alebo napríklad proteínovej tyčinke.

Tip číslo päť: Namiesto korenia používajte bylinky

Koreniace zmesi obsahujú nielen soľ, ale aj pridaný sodík, éčka a často aj cukor. Nič z toho nie je pre výslednú chuť pokrmov treba, krásne ich prevoňajú a dodajú im na zvláštnosti čerstvé bylinky, ktoré si navyše môžete vypestovať doma. Mäta, rozmarín alebo oregano dokonca pomáhajú spaľovať tuky. To tiež nie je na zahodenie.

Tip číslo šesť: Plánujte

Aby sa vám nestalo, že si zrazu nemáte čo pripraviť na večeru alebo na druhý deň na obed, zostavte si vopred plán toho, čo budete variť a nakúpte si to. Pokojne si zdravé jedlá môžete navariť napríklad na 2 dni dopredu a potom si lenkaždý deň dať na tanier alebo do krabičky.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor