MENU
zdravy-zivot

Zdravé alebo diétne varenie patrí po celý rok medzi skloňované témy

Ilustračné foto
Zdroj: ketomix.sk
Zdravý život

Zdravé alebo diétne varenie patrí po celý rok medzi skloňované témy

Kdekoho trápi nejaké to kilo navyše, iný sa zase stretáva so zdravotnými problémami, ďalší sa len začal zaujímať o zdravý životný štýl. Zdravé varenie ich však všetky spája. Ako na to?

Stravovať zdravo sa môže každý

Hneď ako počujeme, že by sme sa mali stravovať zdravo, okamžite sa niektorým z nás zježia všetky chlpy na tele. To sa budeme musieť vzdať svojho obľúbeného jedla? Otázka, ktorá nám v tej chvíli automaticky vyskočí v hlave a nedá nám pokoj. Kľud, všetky obľúbené jedlá sa dajú pripraviť aj trochu inak, zdravšie. To vám mimochodom určite potvrdia aj tí, ktorí sa rozhodli vyskúšať napríklad ketodietu. Ako na to?

Tip číslo jedna: Aký používate riad?

Prvým krokom k tomu, aby ste varili ľahšie a zdravšie jedlá, môže byť výmena riadu. Schválne. Aké doma používate? Keď totiž stavíte na nepriľnavý riad, nebudete potrebovať toľko tuku na varenie, a keď už, tak stavte na tie zdravé, čo neobsahujú vysoké množstvo nasýtených mastných kyselín.

Medzi zdravé tuky patrí olivový alebo repkový olej, nájdeme ich aj v rybách, olivách, v sóji, avokáde, ich zdrojom sú tiež semienka a orechy.

Tip číslo dva: Čo máte v špajzi?

Hneď, ako padne rozhodnutie, že budete variť zdravšie, skontrolujte špajzu a chladničku. Možno vás prekvapí, čo všetko tam máte. Chipsy, párky, slanina, čokoládové tyčinky, trvanlivé salámy a ďalšie podobné potraviny tam nepatria, bez problémov sa bez nich zaobídete.

Tip číslo tri: Zeleninu pripravujte na pare

Súčasťou zdravého jedálnička by malo byť ovocie aj zelenina, ideálne bobuľovité ovocie a zelená zelenina. Jesť ich môžete čerstvé alebo pripravené na pare. Tak si zachovajú cenné výživové látky.

Viete, že zelenina pridá jedlu na objeme a do tela doplní potrebné vitamíny, minerály a vlákninu?

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: ketomix.sk

Tip číslo štyri: Znížte príjem sacharidov

Cesta k vysnívanej postave a zdravému životnému štýlu vedie aj napriek zníženiu sacharidov v strave. Ani si to neuvedomujeme, ale konzumujeme ich zbytočne veľa, navyše dávame prednosť jednoduchým sacharidom namiesto tých komplexných.

Vzdajte sa sladených limonád, džúsov a kolových nápojov, prestaňte si sladiť čaj a kávu, zemiaky ako prílohu nahraďte zeleninou. Keď už vás bude naháňať maškrta, namiesto čokolády siahnite po ovocí alebo napríklad proteínovej tyčinke.

Tip číslo päť: Namiesto korenia používajte bylinky

Koreniace zmesi obsahujú nielen soľ, ale aj pridaný sodík, éčka a často aj cukor. Nič z toho nie je pre výslednú chuť pokrmov treba, krásne ich prevoňajú a dodajú im na zvláštnosti čerstvé bylinky, ktoré si navyše môžete vypestovať doma. Mäta, rozmarín alebo oregano dokonca pomáhajú spaľovať tuky. To tiež nie je na zahodenie.

Tip číslo šesť: Plánujte

Aby sa vám nestalo, že si zrazu nemáte čo pripraviť na večeru alebo na druhý deň na obed, zostavte si vopred plán toho, čo budete variť a nakúpte si to. Pokojne si zdravé jedlá môžete navariť napríklad na 2 dni dopredu a potom si lenkaždý deň dať na tanier alebo do krabičky.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor