MENU
zdravy-zivot

Zdravá strava, cvičenie, ale kilá nemiznú? Môže za to jeden „nevinný“ zlozvyk

A,Beautiful,Fat,Woman,With,A,Tape,Measure.,She,Uses
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zdravá strava, cvičenie, ale kilá nemiznú? Môže za to jeden „nevinný“ zlozvyk

Ak si po ťažkom dni večer doprajete pohárik červeného, možno to marí vaše zdravé predsavzatia viac, ako si myslíte.

Vedeli ste, že jedno veľké pivo sa kalóriami vyrovná trojuholníku pizze a deci vína zasa zmrzline? Čo robiť, aby ste túžbu schudnúť nezmarili a udržali si zdravie?

Kalórie, ktoré obsahuje alkohol sa nazývajú prázdne, pretože sú z výživového hľadiska pre telo bezvýznamné a ich nutričná hodnota je takmer nulová.  A nielen kalórie sú problém. Väčšina alkoholu a najmä miešané kokteily sú bohaté aj na cukry.

Nebezpečný hlad 

Vlčí hladVlčí hlad
Zdroj: Shutterstock

Alkohol spôsobuje aj prudký vzostup cukru v krvi, čo má za následok, že pociťujete veľkú chuť na nezdravé, presolené či vyprážané jedlá. A ako sa tomu dá vyhnúť? Prípravou! Snažte sa nepiť alkohol na prázdny žalúdok. A stavte na pomalšie stráviteľné bielkoviny ako napríklad strukoviny alebo celozrnný chlebík. Tie vás zachránia pred vlčím hladom.

„Pivné“ bruško

Všetky kalórie, ktoré telo prijíma, si ukladá, a to platí aj pre tie z alkoholu. Tukové zásoby sa najradšej ukladajú v oblasti pása. Ak ho máte priveľa je nebezpečný. Pri tuku v oblasti brucha ide predovšetkým o viscerálny tuk, s ktorým rastie riziko srdcových príhod, obezity, cukrovky i vysokého tlaku.

Ktorý alkoholický nápoj je najväčšia kalorická bomba?  Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor