MENU
zdravy-zivot

Zdravá štedrovečerná večera: Ako ju pripraviť v odľahčenej verzii?

Ilustračné foto
Zdroj: GettyImages
Zdravý život

Zdravá štedrovečerná večera: Ako ju pripraviť v odľahčenej verzii?

Skúste to tento rok bez zbytočného pocitu prejedenia sa a v ľahšom štýle. Máme návod na zdravé recepty na Vianoce, aby ste si Štedrý večer užili v pohode a bez tráviacich ťažkostí.

Tradičná štedrovečerná večera

Iný kraj, iný mrav. A pri vianočných zvykoch a slávnostnej tabuli to platí tiež. Základom slovenských Vianoc je vianočná kapustnica, ryba a vianočný zemiakový šalát. V niektorých krajoch sa servíruje rybacia polievka alebo šošovica či iné strukoviny.

Verilo sa, že šošovička prinesie do domu bohatstvo, keďže sa podobá na peniaz.

Rybacia polievka bola zase praktickým počinom, aby sa nevyhadzovali zvyšky z ryby. Dnes by sme to označili za krok smerom k trvalej udržateľnosti. Pred polievkou sa na väčšine Slovenska zvyknú podávať oblátky potreté cesnakom a medom a delia sa medzi všetkých pri stole. Oblátka predstavuje chlieb, cesnak zdravie a med sladký život.

Vianočná kapustnica

Vianočná kapustnica je v podstate zdravé jedlo. A to najmä vďaka kyslej kapuste, ktorá:

  • obsahuje celý rad vitamínov a antioxidačných látok,
  • je tou správnou podporou pre imunitu v zimných mesiacoch,
  • fermentáciou sa tvorí vitamín B12 – dôležitý pre kosti, svaly i tvorbu červených krviniek,
  • B12 má dokonca pozitívne účinky na mozog i nervovú sústavu,
  • kyslá kapusta zbavuje telo toxínov, znižuje krvný tlak a cholesterol a zlepšuje črevnú flóru.

Skúste kapustnicu pripraviť tak, aby sa kapusta varila čo najkratšie a zachovala si maximum vitamínov.

Každá rodina má svoj overený recept, na ktorý nedá dopustiť!

Pripravte si chutný a zdravý vianočný zemiakový šalát

Zemiakový šalát je klasika, na ktorú sa tešíme hádam všetci. Pripravte si odľahčenú verziu bez majonézy, údeniny či salámy. Majonézu stačí nahradiť kyslou smotanou, prípadne jogurtom gréckeho typu alebo obyčajným bielym jogurtom. Do vianočného zemiakového šalátu pridajte čo najviac zeleniny. Okrem cibuľky a sterilizovaných uhoriek prihoďte aj mrkvičku, petržlen či kaleráb a hrášok. Ďalšiu inšpiráciu sme si pre vás pripravili v podobe zdravých receptov na tie najlepšie šaláty.

Zdravé recepty na Vianoce: Ryba na mnoho spôsobov

Ryba sa považuje za pôstne jedlo, takže na vianočnom stole má svoje čestné miesto. Po celodennom pôste, ktorý tiež nie je na škodu nášmu zdraviu, je to ideálny pokrm. Vo väčšine domácností je to tradičný smažený kapor obalený v klasickom trojobale.

Skúste strúhanku nahradiť mletými kukuričnými lupienkami alebo panko strúhankou. Namiesto smaženia môžete pripraviť všetky kúsky naraz upečením v rúre. Okrem kapra môžete zvoliť aj ďalšie ryby z našich vôd: šťuku, úhora či pstruha. Obľube sa v súčasnosti teší losos. Ryby môžete pripraviť naprírodno, v pare alebo upiecť v papieri na pečenie.

Sledujte značky a certifikáty na obaloch, aby ryba na vašom stole bola ulovená zodpovedne. Prípadne si nájdite a preverte predajne rýb vo svojom okolí. Olovo k Vianociam patrí, ale rozhodne nie na tanieri.

Zdravé recepty na vianočné pečivo

Po večeri sa na stole objavujú ešte opekance, známe aj ako pupáky či bobáľky. V tomto chutnom a zdravom recepte stačí nahradiť aspoň tretinu alebo polovicu bielej múky špaldovou alebo celozrnnou. Už tak sa zvýši výživová hodnota. Používajte múky v bio kvalite, aby ste sa vyhli pesticídom. Mlieko a cukor môžete vymeniť za rastlinné mlieko a med.

Posýpka z maku či orechov je nielen chutná, ale je i zdrojom vitamínov, minerálov, kvalitných tukov, bielkovín a vlákniny.

Takže si s chuťou doprajte, samozrejme, v primeraných porciách. Aj ďalšie vianočné pečivo môžete odľahčiť použitím múky z orechov, ryže či pohánky. Existuje mnoho zdravých vianočných receptov aj na nepečené dobroty, kde je základom datľová pasta, orechy, tvaroh, kokos, čokoláda... Nezabudnite na štedrovečerný stôl pridať i čerstvé a sušené ovocie.

Nech vám tieto Vianoce chutí bez výčitiek!

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor