MENU
zdravy-zivot

Chýba vám TOTO v strave? Rakovina čreva vám hrozí viac, varujú lekári

Female,Hands,Holding,A,Bowl,Of,Pumpkin,Soup
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chýba vám TOTO v strave? Rakovina čreva vám hrozí viac, varujú lekári

Slovensko je na prvých priečkach vo výskyte a úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka. Vôbec to tak nemusí byť. Stačí siahnuť do rodinnej gastrohistórie.

Slovensko si už niekoľko rokov drží miesto na popredných priečkach v rámci celého sveta vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spomedzi krajín OECD je Slovensko zároveň na prvom mieste v úmrtnosti na toto ochorenie. A to už od roku 2019 na Slovensku funguje skríning kolorektálneho karcinómu.

Slováci sú lajdáci

Slováci sa však tomuto bezplatnému vyšetreniu vyhýbajú a absolvuje ho približne tretina pozvaných ročne. Nízka miera prevencie, nedostatok informácií, ale aj chýbajúca zodpovednosť za vlastné zdravie sú len niektoré z dôvodov, pre ktoré na Slovensku dlhodobo zaznamenávame vysoké čísla v počte nových prípadov, ale aj úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka.

Vo väčšine prípadov, pacienti prichádzajú k lekárovi neskoro, s rozvinutými zdravotnými komplikáciami. Pritom, ak sa toto nádorové ochorenie zachytí včas, je liečiteľné a nemusí končiť fatálne.

Rakovina hrubého čreva je pritom jedna z tých, ktorým môžete takmer na stopercent predísť. Jedným z faktorov je strava. To, že výskyt tejto rakoviny za posledné roky prudko zvrástol možno pripísať aj radikálnej zmene stravy za posledných 50 rokov. Stačí si pospomínať, čo jedávali naši predkovia a rakovinu hrubého čreva môžete udržať skrátka. 

Existuje jeden recept, ktorý je proti rakovine hrubého čreva absolútna topka. Ktorý to je? 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor