MENU
zdravy-zivot

Zbohom, tehotenské kilá! Trénerka poradí ako a kedy začať

Niekedy je prechádzka lepšia ako návšteva fitka. Posilňovanie vás počká.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zbohom, tehotenské kilá! Trénerka poradí ako a kedy začať

To, kedy odštartovať cvičenie je individuálne. Ak však prebehol pôrod bez komplikácii a prirodzene, môžete posilňovať po šiestich až ôsmich týždňoch.

Najdôležitejšie je, začať s kilogramami bojovať postupne a bezpečne. Nič netreba unáhliť. Mnohým mamičkám sa napríklad podarí zhodiť pár kíl prirodzene pri dojčení. Priberali ste postupne počas deviatich mesiacov a pomaly treba aj chudnúť, inak vám budú chýbať sily na starostlivosť o bábätko. V žiadnom prípade neodštartujte hon za „starou“ postavou bezhlavým posilňovaním.

Začnite chodiť

„Čo najskôr by ste mali posilňovať svaly panvového dna a spodného bruška. Je to veľmi dôležité, aby ste zabránili inkontinencii, úniku moču,“ hovorí transformačná trénerka Katarína Michalková. „Ak ste nemali komplikácie, môžete s aktivitami začať 6 až 8 týždňov po pôrode. Vyberte sa napríklad na prechádzku aj s bábätkom. Týmto spôsobom si začnete pomaly a jemne precvičovať telo a zároveň si zlepšíte aj náladu.“

Keď budete cítiť, že sa vám vracia energia i sila, môžete zrýchliť tempo chôdze a zároveň prechádzky aj predĺžiť. Vždy však pamätajte na to, že rovnako dôležitý ako pohyb je aj odpočinok.

Čítajte aj: Kolika, nočná mora mamičiek. Rektálna rúrka je až posledná možnosť

Kedy hrozí infekcia?

„Do sedacích brušných cvikov, aerobiku či aktivít ako behanie alebo tenis by ste sa nemali púšťať pokiaľ nemáte panvové dno dostatočne zahojené a silné. Dbajte na to, aby boli cviky jemné. Rovnako sa treba vyvarovať vysokej intenzite, a to najmä vtedy, keď ste nikdy predtým poriadne necvičili,“ upozorňuje trénerka a výživová poradkyňa žijúca vo Veľkej Británii.

Podľa Kataríny Michalkovej by ste mali byť opatrní aj v prípade plávania. Dlhšie ako šesť týždňov by ste mali počkať najmä po cisárskom reze. V tomto prípade hrozí aj infekcia. Preto sa radšej poraďte s ošetrujúcim gynekológom.

Viac: FOTO: Dámy, do formy! Mojžišovej cviky pomôžu aj pri sedavom zamestnaní

Upracte si stravu

Najlepším spôsobom ako zhodiť nadbytočné kilogramy po pôrode je skombinovať zdravé stravovanie s pravidelným pohybom. „V žiadnom prípade nehladujte a nedržte jednostranne zamerané diéty. Vyvážená strava musí obsahovať i kvalitné uhľohydráty, tuky a proteíny,“ upozorňuje odborníčka, ktorá je držiteľkou 9 fitness trofejí a statusu  pro atlet.

„Strava by mala byť bohatá najmä ovocie, zeleninu, ovsené vločky, hydinu, sladké zemiaky, ryžu, orechy, syry, olejové ryby, hovädzie mäso. Dôležitý je i vitamín D a v pitnom režime by mala najdôležitejšiu úlohu zohrávať voda.“

Kedy treba s posilňovaním počkať?
● Pokiaľ ste mali bolesti chrbta alebo panvového dna počas tehotenstva
● Ak ste mali pôrod cisárskych rezom
● Ak vás trápi inkontinecia
● Opatrnejšie postupujte aj v prípade, keď ste pred pôrodom pravidelne necvičili

Celebrity cisárovné: Prečo rodili známe ženy cisárskym rezom?
Depresia po pôrode nie je normálna. Neklamte samu seba a riešte ju v zárodku
Ženy, zbystrite! Takto zmení pôrod váš mozog natrvalo

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor