MENU
zdravy-zivot

Odborníci radia: Ako natrvalo schudnúť? TOTO je lepšie ako diéty a očistné kúry!

Portraits,Of,Woman,Before,And,After,From,Fat,To,Slim

Súvisiace témy

Zdravý život

Odborníci radia: Ako natrvalo schudnúť? TOTO je lepšie ako diéty a očistné kúry!

Rozhodli ste sa v novom roku skoncovať s nezdravým životným štýlom a nejakým tým kilom navyše? Nechoďte do toho príliš prirýchlo, aby ste si neublížili.

Drastické diéty a očistné kúry po vianočných a novoročných sviatkoch len spomalia metabolizmus. Vhodnejšie je do jedálnička pridávať postupne zdravšie jedlá, ovocie a zeleninu. Na sociálnej sieti to pripomenuli odborníci z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) SR Bratislava hlavné mesto.

„Na podporu trávenia využite také potraviny, ktoré nastoľujú zdravú rovnováhu v črevách, prípadne obnovujú črevnú flóru ako kyslá kapusta,bryndza, zeleninový či mäsový vývar, zeler ako prírodné antibiotikum, škorica a klinčeky," vymenúvajú.

Pravidelnosť

Ľudské telo je prispôsobivé a dokáže viaceré procesy riadiť úplne samo. Dávajte si pozor, pretože úplná zmena stravovania zo dňa na deň by mohla znamenať pre organizmus šok. Potrebné je do stravovania vrátiť pravidelnosť. „Veľmi dôležité je upraviť aj svoj pitný režim - sladené nápoje, ktoré nechýbajú na vianočnom stole, nahradíme len čistou vodou, ktorá je vynikajúca pre správne fungovanie organizmu aj pre chudnutie," poukázali odborníci z RÚVZ. Tráveniu pomôžete aj s bylinkovými čajmi s mätou, medovkou, materinou dúškou. 

Spánok a pohyb

Zabudnite na diéty, tabletky, nápoje alebo iné zázračné rýchle kúry. Dôležité je aj vrátiť sa k dostatočnému spánku a k pravidelnej pohybovej aktivite. Ten rozprúdi krvný obeh a posilní naše srdce. „Pravidelnou pohybovou aktivitou získame lepšiu fyzickú kondíciu, štíhlejší vzhľad, ale aj psychickú pohodu." 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor