MENU
zdravy-zivot

Zbavte sa modrín: Skúste tipy pre rýchlejšie zahojenie

Modriny nielen menia farbu, ale stávajú sa bolestivejšími.
Zdravý život

Zbavte sa modrín: Skúste tipy pre rýchlejšie zahojenie

Na vznik modriny stačí skutočne málo – udrieť sa o roh stola alebo nezbadať vytiahnutú zásuvku. Viete, ako sa ich rýchlo a účinne zbaviť?

Ženy sú na tom o niečo horšie ako muži, pretože sa im krvné podliatiny tvoria ľahšie. Zbaviť sa ich, je však rovnako ťažké pre oboch. Mechanizmus vzniku modriny je jednoduchý. Nárazom časti tela dôjde k poškodeniu ciev, krv sa pod kožou rozleje a modrina je na svete.

Čo pomôže?

 • Znížte prekrvenie – niekoľkokrát priložte na modrinu studený obklad, maximálne na 10 minút a opakujte to po 20 minútach.
 • Obmedzte prítok krvi – pokiaľ si poraníte končatinu, posaďte sa alebo ju zdvihnite nad úroveň srdca.
 • Pozor na lieky – niektoré lieky proti bolesti, horúčke a zápalu môžu tvorbu modrín zhoršovať. Než však akýkoľvek liek vysadíte alebo začnete užívať, poraďte sa najskôr s odborníkom.
 • Podporte cirkuláciu – po 2 dňoch striedavého chladenia môžete začať modrinu prehrievať, 3 x denne si na 10 minút priložte nahriaty uterák.
 • Masírujte – na 2. deň po poranení, môžete začať modrinu niekoľkokrát veľmi jemne masírovať.
 • Doprajte si trochu slnka – ultrafialové žiarenie pomôže rozložiť metabolity krvného farbiva a tým sa urýchli vyblednutie modriny

Čo by teda použili naše staré mamy? 

Ešte predtým, než niektorý z týchto tipov vyskúšate, overte si, či nie ste alergický a konzultujte so svojím lekárom možné riziká.

 • Bylinkovú mastičku z hamamelu (Hamamelis) alebo horskej arniky (Arnica Montana), tú ale nemôžete aplikovať na porušenú kožu pretože môže dôjsť k podráždeniu.
 • Obklad s octom zmiešaným s teplou vodou.
 • Najemno posekanú petržlenovú vňať – rovnomerne rozložte na modrinu a zafixujte elastickým obväzom.

Lekára vyhľadajte v prípade, že:

 • modriny sa vám tvoria príliš ľahko
 • modriny sa samé šíria a stávajú sa bolestivejšími
 • modriny sa objavujú bez príčiny  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia