MENU
zdravy-zivot

Zbavte sa bolestí reumatoidnej artritídy: 7 cvičení ako ich zvládnuť

Cielené cvičenie znižuje bolesť, posilňuje svaly v okolí postihnutých kĺbov.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Zbavte sa bolestí reumatoidnej artritídy: 7 cvičení ako ich zvládnuť

Reumtoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje bolesti, opuchy a stuhnutosť kĺbov. Neexistuje žiadna liečba, ale jej včasná diagnostika a následná liečba môžu pomôcť ochorenie zvládať a zabrániť trvalému poškodeniu kĺbov.

Pokiaľ už trpíte týmto ochorením viete, že cvičenie je pre vás veľmi prospešné, hoci kvôli bolestiam a stuhnutým kĺbom to môže byť ťažké.

Ale práve cvičenie znižuje bolesť, posilňuje svaly v okolí postihnutých kĺbov, zlepšuje ich funkciu, zlepšuje vašu náladu a každodenné fungovanie a zvyšuje energiu.

Cvičenie vo vode

Young,Trainer,Helping,Senior,Woman,In,Aqua,Aerobics.,Senior,RetiredYoung,Trainer,Helping,Senior,Woman,In,Aqua,Aerobics.,Senior,Retired
Young,Trainer,Helping,Senior,Woman,In,Aqua,Aerobics.,Senior,Retired
Zdroj: Shutterstock

Ako napísal server Healtline, americké Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb tvrdia, že ľuďom trpiacim reumatoidnou artritídou sa po absolvovaní hydroterapie, cvičenia v teplej vode, zlepšil zdravotný stav omnoho viac, ako pri iných druhoch aktivít. Pociťovali menšiu bolesť a citlivosť kĺbov v porovnaní s tými, čo takéto cvičenie neskúsili. Výskum Trusted Source tiež naznačil, že hydroterapia pomáha zlepšiť náladu a celkovú pohodu.

Rovnako vhodné sú aj cvičenia vo vode ako je plávanie a vodný aerobik.

Bicyklovanie

Je nevyhnutné, aby sa ľudia s reumatoidnou artritídou hýbali a rozprúdili srdce, pretože sú vystavený vyššiemu riziku kardiovaskulárnych chorôb a ich komplikácií.

Jedným z vhodných druhov cvičenia je aj bicyklovanie, cvičenie s nízkou záťažou, ktoré má prospešné účinky na srdce. Je ľahšie pre kĺby ako iné aeróbne cvičenia.

Okrem toho pomôže aj s udržaním aktívnej sily v nohách a môže znížiť rannú stuhnutosť. Bicyklovať sa dá tak vonku ako aj vo vnútri.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor