MENU
zdravy-zivot

Zázvor nie je pre každého! Čo treba vedieť skôr, než ho začnete piť

Zázvor
Zdroj: shutterstock
Zdravý život

Zázvor nie je pre každého! Čo treba vedieť skôr, než ho začnete piť

Tlmí nevoľnosti i bolesti hlavy. Pri reume ho pite pravidelne! Sú však ochorenia, ktoré sa s populárnym koreňom nemajú v láske.

Zázvor môžete variť alebo ho konzumujte nastrúhaný v surovom stave. Sušený síce až tak nevonia, ale je dvakrát pikantnejší. Chuť surového koreňa je výrazne pikantná s náznakom citrónovej arómy. Bombu proti viróze si namiešate, ak k zázvoru pridáte i škoricu a čili.

Tlmí zápaly, znižuje horúčku

Zázvor, teda ďumbier, obsahuje látky, ktoré potláčajú tvorbu zápalových látok. Zmierňuje bolesti a zlepšuje pohyblivosť kĺbov. Za štipľavú chuť vďačí zázvorovej silici a gingerolu, látke, ktorá účinkami pripomína kyselinu acetylsalicylovú. Má protihorúčkový účinok, bojuje proti zlej zrážavosti krvi a zlepšuje jej prietok cievami.

Namiesto liekov proti nevoľnosti

Pikantný koreň redukuje riziko srdcového infarktu, aterosklerózy a tlmí bolesti hlavy. Poriadne sa s ním vypotíte, prejdú vám kŕče v žalúdku a zabudnete, čo je meteosenzitívnosť či cestovná nevoľnosť, ak hodinu pred odchodom požujete kúsok surového koreňa. Nedávna štúdia uvádza, že päť gramov čerstvého zázvora denne znižuje nepríjemné prejavy reumatoidnej artritídy.

So zázvorom opatrne

Ak trpíte cukrovkou, žalúdočnými problémami, užívate lieky proti prekysleniu žalúdka či zrážavosti krvi, o konzumácii zázvoru sa poraďte s lekárom. Keď máte žlčové kamene, radšej naň zabudnite. Vo zvýšenej miere totiž provokuje tvorbu žlče. 

Ako si ho pripraviť? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor