MENU
zdravy-zivot

Zázvor lieči, ak pri jeho konzumácii nezabúdate na toto

zázvor - zázvorový čaj - med
Zdravý život

Zázvor lieči, ak pri jeho konzumácii nezabúdate na toto

Zázračný liečiteľ menom zázvor je nezastupiteľným pomocníkom v kuchyni, ale i liekom proti chrípke či žalúdočným nevoľnostiam. Viete, prečo by ste to s ním nemali preháňať?

V období viróz a prechladnutí by nemal chýbať vo vašej domácej lekárničke čerstvý zázvor. Je tiež dobrým pomocníkom pri cestovaní autom, pretože zmierňuje kinetózu.

Zázvor vyniká najmä antiseptickými a dezinfekčnými účinkami. Pomáha pri zvýšenej horúčke, podporuje potenie a zvyšuje prekrvenie tkanív. Okrem toho vie príjemne zahriať. Ďumbier lekársky alebo zázvor je rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Spája sa hlavne s indickou kuchyňou, pre ktorú je využitie koreňa zázvoru svetlohnedej farby so žltkastou dužinou charakteristické.  

V súčasnosti sú obľúbené rôzne formy zázvoru: sušený, čerstvý či nakladaný. Čerstvý zázvor sa využíva najčastejšie ako liek či dochucovadlo rôznych jedál. Pri bolestiach v krku pomáha kúsky čerstvého zázvru rozžuť v ústach. Môžeme ho tiež nakladať do medu, cukru či etanolu.

Viacerí odborníci sa zhodujú v názore, že zázvor nie je vhodný pre deti do 2 rokov. Zrieknuť by sa ho mali aj ľudia s dlhodobými ochoreniami, ako sú diabetici. Denná dávka zázvoru v sušenej forme by nemala presiahnuť 1 gram. Čo sa týka čerstvého zázvoru, môžete si ho denne dopriať maximálne 4 gramy.

Zdravé recepty so zázvorom? Čítajte na ďalšej strane. ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia