MENU
zdravy-zivot

Máte zlú náladu? Zmeňte menu. Čo sa oplatí servírovať na raňajky a čo na večeru?

Správne zvolené potraviny vám môžu zlepšiť náladu.
Zdravý život

Máte zlú náladu? Zmeňte menu. Čo sa oplatí servírovať na raňajky a čo na večeru?

Po náročnom týždni vám psychickú pohodu pomôže získať aj správne zvolené menu. Mnohé potraviny, ktoré vás správne naladia, máte možno aj po ruke.

Jeseň a rýchlejšie stmievanie, môžu niekomu zhoršiť náladu. Niekedy si skutočne stačí upraviť jedálny lístok a hneď sa vám bude zdať svet krajší. Je množstvo potravín, ktoré vás naladia na veselšiu strunu a navyše výborne chutia. Náladu vám vylepšia najmä tie, ktoré sú bohaté na tryptofán. Smútok pomáhajú zahnať aj potraviny bohaté na omega3-mastné kyseliny. Silné nervy budete zase mať z vitamínov skupiny B.

Biely štart

Ráno odštartujte bielym jogurtom. Podľa odborníkov aj probiotické baktérie môžu odháňať úzkosť a stres. Efekt bude lepší, keď si do jogurtu primiešate ľanové semiačka. Chcete mať ráno sladšie? Pridajte si banán. Toto ovocie obsahuje nielen tryptofán, ale je bohatý aj na vitamín B6. Ak vás pred obedom pochytí hlad, siahnite po vlašských orechoch. Sú bohaté na omega3-mastné kyseliny. Vedecké štúdie navyše preukázali súvislosť medzi ich nedostatkom a problémami s mentálnym zdravím.

Zemiaky vás potešia

Aby ste si náladu udržali, pripravte si na obed rybu so sladkými zemiakmi. Okrem toho, že sladké zemiaky stabilizujú hladinu cukru v krvi, pomáhajú pri boji s negatívnymi myšlienkami. Z rýb si zvoľte mastnejšie morské ryby ako napríklad lososa, makrelu alebo tuniaka. Zlepšia účinok serotonínu i dopamínu. Navyše sú výbornou prevenciou proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Ak máte chuť na maškrtu, dajte si tabličku čokolády. Vašu náladu zlepší len, ak bude podiel kakaa minimálne sedemdesiat percent. Na olovrant si môžete zobnúť syr. Najvyššie množstvá tryptofánu majú parmezán a ementál.

Ľahká večera

Na večeru zvoľte šalát. Základ by mala tvoriť najmä listová zelenina. Vybrať si môžete klasický hlávkový šalát alebo špenát, primiešať môžete i brokolicu, ktorú necháte trochu prejsť parou. Sú bohaté na vitamíny skupiny B. Ich nedostatok sa môže prejaviť aj únavou či stavmi úzkosti. Brokolica je navyše bohatá na selén, ktorý podporí správne fungovanie imunitného systému. Po večeri si môžete naservírovať šalviový čaj, ktorý upokojí nervy.  Do menu sa snažte pravidelne zaradiť aj avokádo, naturálnu ryžu, cvikla, rozmarín, ale napríklad aj sezamové semienka. Ich účinok sa ešte posilní, ak si ich budete servírovať s blízkymi.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia