MENU
zdravy-zivot

Bez POLIEVKY to v zime nejde: TOTO sú tie najlepšie na nakopnutie imunity

Photo,Of,Pretty,Caucasian,Woman,Holding,Cooking,Ladle,Spoon,While
Zdravý život

Bez POLIEVKY to v zime nejde: TOTO sú tie najlepšie na nakopnutie imunity

Nedajte chrípke, prechladnutiu a ani covidu šancu! Posilnite si imunitu tanierom domácej polievky.

Diétna kapustová polievka 

Fresh,Young,Cabbage,Soup,With,Tomatoes,,Capsicum,And,CarrotFresh,Young,Cabbage,Soup,With,Tomatoes,,Capsicum,And,Carrot
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme: 

 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 strednú cibuľu
 • 2 stredné mrkvy
 • 2 stonky zeleru
 • 1 červenú papriku
 • 2 strúčiky cesnaku
 • 1 ½ čajovej lyžičky talianskeho korenia
 • ½ lyžičky mletého čierneho korenia
 • ¼ lyžičky soli
 • 8 šálok zeleninového vývaru
 • 1 stredne veľká hlávka zelenej kapusty
 • 1 veľká paradajka
 • 2 čajové lyžičky vínneho octu

Postup: 

 1. V hrnci zohrejte olej, pridajte nakrájanú cibuľu, mrkvu a zeler. Varte a miešajte, kým zelenina nezačne mäknúť, asi po 6 až 8 minútach. Pridajte papriku, cesnak, talianske korenie, čierne korenie a soľ a za stáleho miešania varte 2 minúty.
 2. Pridajte vývar, kapustu a paradajku a polievku priveďte k varu. Potom teplotu znížte a varte kým všetka zelenina nezmäkne, 15 až 20 minút. Odstráňte z tepla a vmiešajte ocot.

VIDOtip z kuchyne Zdravia

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor