MENU
zdravy-zivot

Čučoriedky sú prírodný VŠELIEK! 5 pozitívnych účinkov na zdravie

Čučoriedky sú doslova všeliek.
Zdravý život

Čučoriedky sú prírodný VŠELIEK! 5 pozitívnych účinkov na zdravie

Zbavia vás stresu, zlepšia trávenie a dopriať si ich môžu aj diabetici. Čučoriedky sú doslova modré zlato, ktoré by určite nemala chýbať vo vašom jedálničku.

Malé, guľaté modrofialové bobuľové ovocie je chudtné a okrem toho veľmi zdravé. Čučoriedky sú častou súčasťou koláčov, pudingov či ovocných pohárov. Nebojte sa ich konzumovať aj samotné. Ich zloženie má pozitívny vplyv na organizmus. Okrem vysokého obsahu vitamínu C im nechýba karotén a železo.

Do mrazničky s nimi

Chcete si toto lesné bohatstvo uschovať čo najdlhšie? S tým či dať čučoriedky zamraziť alebo radšej nie, si nemusíme robiť starosti. Toto ovocie sa vie geniálne prispôsobiť každej situácii, vrátane lesných požiarov, počas zamrazovania ešte posilní svoje antioxidačné schopnosti.

„Vysoký obsah účinných farbív obsahujúcich antokyány, antokyanidíny, polyfenoly, dimetyl resveratrol a ďalšie polyfenoly ich nominuje na kráľa uchádzačov v nepísanej súťaži - kto potlačí a zneutralizuje viac voľných radikálov brázdiacich našim organizmom a vytvárajúcich priestor pre radu civilizačných chorôb vrátane starnutia,“ vyzdvihuje vlastnosti čučoriedok výživová poradkyňa Štěpánka Kutišová.

Bjovník proti rakovine

Jedným takým strašiakom je v civilizovanom svete rakovina. S čučoriedkami v ústach však získate rovnocenného súpera vybaveného k jej potlačeniu a pravdepodobne nenájdete žiadny jej druh, ktorý by sa ich pozitívnemu účinku vymykal. Čučoriedky sú skutočne prírodným pokladom a právom patria medzi druhy ovocia s najvyššou antioxidačnou kapacitou

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia